Na trasie etapu rozegrano odcinek specjalny mający 371 km, który okazał się szczęśliwy dla kapitana Orlen Teamu, a pechowy dla zwycięzcy z 2007 roku Francuza Cyrila Despresa, który stracił ponad 40 minut do Comy.

Czachor dojechał do mety ze stratą 22.05. Startujący z odległej pozycji Jakub Przygoński do mety dojechał 18. - strata 38.50, a Marek Dąbrowski zajął 24. miejsce - strata 45.48.

Czwarty z polskich motocyklistów Krzysztof Jarmuż uplasował się na 35. pozycji ze stratą 51.26.

W kategorii samochodów etap wygrał aktualny mistrz świata w rajdach terenowych, kierowca z Kataru Nasser Saleh Al-Attiyah, jadący z Tiną Thorner (Szwecja) samochodem BMW. Znakomicie pojechał Krzysztof Hołowczyc (Nissan), którego pilotem jest Belg Jean-Marc Fortin. Polsko-belgijska załoga Orlen Team zajęła wysokie, dziewiąte miejsce, wyprzedzając wielu utytułowanych kierowców i tracąc do zwycięzcy niespełna osiem minut.

Debiutujący w Rajdzie Dakar 42-letni biznesmen Rafał Sonik prowadzący quada Yamaha bez kompleksów walczył z doświadczonymi rywalami i dojechał do mety na czwartym miejscu uzyskując tym samym jeden z najlepszych wyników etapowych w całej historii startów Polaków w najtrudniejszym rajdzie terenowym świata.

Niedzielny, drugi etap z Santa Rosa de la Pampa do Puerto Madryn, ma łączną długość 600 kilometrów, w tym odcinek specjalny długości 237 km.