Wygrana z dwumetrowym Grantem przybliżyła, choć nie był to milowy krok, Adamka (187 cm wzrostu) do potyczek z braćmi Witalijem i Władimirem Kliczkami, "właścicielami" trzech z czterech tytułów najważniejszych federacji.

Reklama

Portal internetowy boxingscene poinformował, że wśród ewentualnych przeciwników Polaka (walka prawdopodobnie 6 listopada w Atlantic City) jest kolejny pięściarz mierzący 200 cm (dokładnie 203), a więc rozmiarami przypominający Ukraińców - Whitaker.

Amerykanin ma 38 lat (rówieśnik Granta), a na koncie 35 zwycięstw, sześć porażek i remis. Od wielu sezonów jego nazwisko pojawiało się w rozmaitych rankingach, ale nigdy nie otrzymał szansy boksowania o prestiżowy pas. W 2005 roku, w eliminatorze WBO, uległ przez nokaut Niemcowi Luanowi Krasniqiemu (dawny rywal Przemysława Salety).

Whitaker wygrywał m.in. z późniejszym czempionem WBC Rosjaninem Olegiem Maskajewem czy Fridayem Ahunanyą (swego czasu na sparingu znokautował Mike'a Tysona) i Monte Barrettem, ale miało to miejsce dość dawno temu.

"Konfrontacja z Whitakerem byłaby dobrym pomysłem, bo jeśli Tomek ma zmierzyć się za jakiś czas z Kliczkami, to musi rywalizować z dwumetrowymi bokserami" - powiedział PAP brązowy medalista igrzysk w Moskwie Krzysztof Kosedowski.

Z kolei szef niemieckiej grupy Arena Ahmet Oener zaproponował rozegranie walki między Adamkiem (42-1) i Odlanierem Solisem (16-0). Kubańczyk jest mistrzem olimpijskim z Aten i trzykrotnym mistrzem świata amatorów, ale... mierzy tyle, co polski bokser, a "Góral" chce wyższych oponentów. "Obaj są w czołówce i z pewnością ożywiliby kategorię ciężką" - twierdzi 38-letni Oener.

Współpromotorka Adamka Kathy Duva (interesów Polaka pilnuje za oceanem również Ziggi Rozalski) uważa, że pojedynki z Kliczkami czy Anglikiem Davidem Haye'm (mistrz WBA) odbędą się najwcześniej w 2001 r. "O walkach z nimi będziemy rozmawiali w przyszłym roku. Na razie nie prowadzimy żadnych negocjacji" - zapewniła.

33-letni Adamek był już mistrzem świata w wagach półciężkiej i junior ciężkiej. W ciężkiej stoczył cztery walki, w tym m.in. z Andrzejem Gołotą. Wszystkie wygrał.