W środę wieczorem (czasu polskiego) jeden z uczestników 48. konwencji WBC w meksykańskim Cancun poinformował PAP, że praktycznie przesądzony jest już pojedynek 34-letniego Adamka z pięć lat starszym Kliczką w marcu 2011 r. w Nowym Jorku.

Reklama

Z takim obrotem sprawy nie chciał pogodzić się znany amerykański promotor Don King, który już wcześniej ogłosił w mediach, że kolejnym przeciwnikiem Witalija Kliczki będzie Austin lub Solis. Do ich potyczki eliminacyjnej dojdzie 17 grudnia na Florydzie. Obaj są promowani przez Kinga.

"Rozpętała się sprzeczka, a wręcz wojna na słowa i argumenty" - powiedział PAP jeden z obserwatorów zajścia.

Doszło do tego, że w emocjonalnym wystąpieniu 79-letni prezydent World Boxing Council Jose Sulaiman zrezygnował ze stanowiska, które pełni od 1975 roku. Dopiero po długiej przerwie w obradach zmienił swoje zdanie.

Ostatecznie przedstawiciele pięściarzy - m.in. King, a także reprezentujący Kliczkę Tom Loeffler (K2 Promotions) i prowadzący karierę Solisa Ahmet Oner (Arena) - osiągnęli porozumienie z szefostwem WBC.

Wynika z niego, że Kliczko zmierzy się w ciągu 100 dni w tzw. obowiązkowej obronie ze zwycięzcą potyczki Solis-Austin. Jeśli jednak triumfator tej konfrontacji ulegnie poważnej kontuzji lub walka zakończy się remisem, wówczas Ukrainiec będzie mógł stoczyć w marcu dobrowolną obronę. Wówczas w ringu pojawi się zapewne Adamek.

Reklama

Loeffler powiedział w Cancun, że wybór padł na Polaka, a pojedynek w marcu 2011 roku w nowojorskiej Madison Square Garden uświetniłby 40. rocznicę pamiętnej pierwszej walki Muhammad Ali - Joe Frazier o mistrzostwo świata WBC i WBA w kat. ciężkiej (8 marca 1971; wygrał Frazier na punkty, potem Ali dwukrotnie go pokonał).

Tomasz "Góral" Adamek, były czempion kategorii półciężkiej i junior ciężkiej, stoczył dotychczas cztery zwycięskie walki w wadze ciężkiej. Piątą będzie zaplanowana na 9 grudnia potyczka z Amerykaninem włoskiego pochodzenia Vinnym Maddalone. To ma być ostatnie przetarcie przed bojem z 39-letnim starszym z braci Kliczków (Władimir jest rówieśnikiem Polaka, a do niego należą tytuły IBF i WBO).

Na zawodowych ringach "Góral" Adamek legitymuje się rekordem 42-1, zaś Witalij Kliczko - 41-2. Kilka miesięcy temu ukraiński bokser znokautował w niemieckim Gelsenkirchen innego polskiego pięściarza - Alberta Sosnowskiego.