Niedawna konfrontacja starszego z braci Kliczków, prawie 40-letniego Witalija (urodziny będzie obchodził 19 lipca; Władymir, czempion organizacji IBF i WBO, ma 35 lat - PAP) z Kubańczykiem Odlanierem Solisem trwała zaledwie trzy minuty, dlatego zamierzał ponownie pojawić się w ringu 4 czerwca w Niemczech.

Reklama

Według rosyjskojęzycznych mediów, teraz dwumetrowy i ważący ponad 110 kg Witalij Kliczko wycofał się z tego pomysłu i zamierza bezpośrednio przygotowywać się do zaplanowanej na 10 września, prawdopodobnie na stadionie piłkarskim we Wrocławiu, potyczki z "Góralem" Adamkiem, byłym czempionem kat. półciężkiej i junior ciężkiej.

Kliczko jest czempionem WBC od 2004 roku, tj. od zwycięstwa przed czasem nad zawodnikiem z Republiki Południowej Afryki Corrie Sandersem. W pierwszej obronie, również w ósmej rundzie, pokonał Brytyjczyka Danny'ego Williamsa. Później, m.in. ze względu na kłopoty zdrowotne, niemal na cztery lata pożegnał się z ringiem. W walce powrotnej pokonał Nigeryjczyka Samuela Petera i ponownie sięgnął po pas najbardziej prestiżowej federacji bokserskiej na świecie. Od 2009 roku rozprawił się z kolejnymi sześcioma rywalami, w tym Albertem "Smokiem" Sosnowskim. W sportowym rekordzie Ukrainiec ma 42 wygrane i dwie porażki.

Pięć lat młodszy Adamek dopiero od półtora roku występuje w wadze ciężkiej, wcześniej trofea zdobywał w niższych kategoriach. Na koncie ma 44 zwycięstwa i przegraną. Polak wyraźnie ustępuje Kliczce warunkami fizycznymi, bowiem mierzy 188 cm i waży ok. 97-98 kg.