Pochodzący z Haiti 32-letni Stiverne znokautował prawie dwumetrowego Austina w dziesiątej rundzie. Jego przeciwnika wyłoni pierwszy w Polsce pojedynek w wadze ciężkiej o mistrzostwo świata, w którym 10 września zmierzą się we Wrocławiu Tomasz Adamek i Witalij Kliczko.

Reklama

Bilans Stiverne'a na zawodowym ringu to 21 wygranych, w tym 19 przez nokaut, jeden remis i porażka. Starszy od niego o osiem lat rywal walczył 38 razy i zanotował 28 zwycięstw (18 przez nokaut), sześć porażek i cztery remisy.

Były pretendent do tytułu IBF w wadze ciężkiej Austin, został znokautowany w 2007 roku przez Władimira Kliczkę. W listopadzie 2008 roku zwyciężył Andrzeja Gołotę, a potem Amerykanów Juliusa Longa i Davarryla Williamsona. Serię zwycięstw przerwał Kubańczyk Odlanier Solis.

Walkę Adamek - Kliczko w stolicy Dolnego Śląska obejrzy około 40 tys. widzów. Będzie transmitowany do ponad 110 krajów na całym świecie przez takie stacje telewizyjne, jak HBO (USA) czy RTL (Niemcy).

Witalij Kliczko jest czempionem WBC od 2004 roku, od zwycięstwa przed czasem nad zawodnikiem z Republiki Południowej Afryki Corrie Sandersem. W pierwszej obronie, również w ósmej rundzie, pokonał Brytyjczyka Danny'ego Williamsa. Później, ze względu na kłopoty zdrowotne, niemal na cztery lata pożegnał się z ringiem. W walce powrotnej pokonał Nigeryjczyka Samuela Petera i ponownie sięgnął po pas jednej z najbardziej prestiżowych federacji bokserskich na świecie. Od 2009 roku rozprawił się z kolejnymi sześcioma rywalami, w tym Albertem "Smokiem" Sosnowskim. W sportowym rekordzie Ukrainiec ma 42 wygrane i dwie porażki.

Adamek dopiero od ponad półtora roku występuje w wadze ciężkiej, a wcześniej trofea zdobywał w niższych kategoriach. Jako zawodowiec wygrał 44 walki, a tylko jedną przegrał - z Chadem Dawsonem (USA). To było kilka lat temu, gdy Polak nie ważył prawie 100 kg, jak obecnie, tylko 80.

http://www.youtube.com/watch?v=NnZhjcEp7BU