Droga Polki do podium prowadziła przez repesaże. Tam stoczyła niezwykle wyrównany pojedynek. Jej rywalką była Włoszka Giorgia Stangherlin. Obie zawodniczki dostały po dwa ostrzeżenia i widać było, że rywalizacja kosztowała je bardzo wiele sił. Judoczka GKS Czarni Bytom, gdy kończył się podstawowy czas walki, wykonała rzut oceniony na waza-ari. Zwycięstwo w tym pojedynku było premiowane prawem walki o brązowy medal.

Reklama

Pomogła przerwa na odpoczynek

Przeciwniczką była Niemka Boehm, która w rywalizacji o grupowe zwycięstwo pokonała swoją rodaczkę, liderkę światowego rankingu Annę Marię Wagner. 24-letnia Boehm do tej pory nie odnosiła jednak znaczących sukcesów w seniorskim judo. W roku 2015 została mistrzynią Europy do lat 18 i srebrną medalistką mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. Trzy lata temu stanęła na najniższym stopniu podium młodzieżowych ME. W tym roku w turniejach Grand Slam w Tel Awiwie i Ułan Bator odpowiednio zajęła 2. i 3. miejsce.

Pacut-Kłoczko dobrze zrobiła przerwa, wynosząca dwie godziny, przed walką o medal. Polka do pojedynku przystąpiła skoncentrowana, pewna swoich umiejętności. Na początku dała się jednak zaskoczyć uchwytem i taktyką wypychania za matę. To wymusiło na sędziach ukaraniem jej ostrzeżeniem shido.

Później Beata się odnalazła. Zaczęła sobie radzić z taktyką Niemki, lepiej się przemieszczając zaczęła atakować. Po jej rzucie ocenionym na waza-ari był ciekawy moment pojedynku - ocenił Jarosław Wołowicz, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Judo.

Plus 1000 punktów w światowym rankingu

Polka długo trzymała w parterze przeciwniczkę. Po pokazaniu się na tablicy napisu waza-ari musiało upłynąć 10 sekund, aby zostało orzeczone jej zwycięstwo.

Reklama

Trzymanie Beaty było dobrze założone. Zrezygnowana rywalka specjalnie nie mogło nic na to poradzić. Dobrze, że sędziowie nie przerwali w tej pozycji walki - dodał Wołowicz.

Do tej pory największym sukcesem 26-letniej Polki było mistrzostwo Europy wywalczone w ubiegłym roku w Lizbonie. Konto Pacut-Kłoczko, za 3. miejsce w MŚ w światowym rankingu, wzbogaciło się o 1000 punktów. To pozwoli jej awansować o kilka miejsc w tym zestawieniu. Mistrzostwa w Taszkencie zaliczane się także do kwalifikacji olimpijskich Paryż 2024.