Reklama

Plotka o przejściu Russella do Mercedesa krążyła od kilku tygodni, zespół z Brackley potwierdził ją oficjalnie dopiero w 24 godziny po tym, gdy ogłosił, że po sezonie rozstaje się w Finem Valtterim Bottasem. Ostatnie trzy lata 23-letni Russell spędził w teamie Williams, w którym cieszył się dobrą opinią utalentowanego młodego kierowcy.

Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie jestem absolutnie podekscytowany. To ogromna szansa i taka, którą chcę chwycić obiema rękami - powiedział Brytyjczyk po ogłoszeniu decyzji o jego przejściu do Mercedesa.

Debiut ma już za sobą

Russell z Mercedesem jest związany od 2017 roku, gdy dołączył do programu młodych kierowców tej ekipy i od razu wywalczył tytuł w GP3. Rok później triumfował w F2, po czym Mercedes zawarł umowę z Williamsem, na podstawie której zapewnił Russellowi pierwszy, trzyletni kontrakt w F1 od 2019 roku.

Reklama

W sezonie 2021 po 13 z 22 wyścigów Brytyjczyk zajmuje 15. miejsce w klasyfikacji MŚ z dorobkiem 13 pkt. Prowadzi Holender Max Verstappen z Red Bulla - 224,5 pkt.

Russell już raz jechał w wyścigu F1 w barwach Mercedesa. W ubiegłym roku został powołany jako zastępca Lewisa Hamiltona podczas Grand Prix Sakhiru, kiedy u mistrza świata wykryto koronawirusa. Zastępca mistrza prowadził wtedy przez większość wyścigu i miał szansę na zwycięstwo, ale źle wykonany pit stop i przebita opona pozbawiły go szansy na zwycięstwo.

Jest następca Russella

Williams znalazł już następcę George'a Russella. To Alex Albon, który wraca do Formuły 1. W 2022 roku, po roku spędzonym w DTM, 25-latek stworzy duet z Kanadyjczykiem Nicholasem Latifim.

Albon debiutował w F1 w 2019 roku w barwach Toro Rosso, a w trakcie pierwszego sezonu przeniósł się do ekipy Red Bulla. Ostatni raz wystąpił w Grand Prix w grudniu w 2020 roku w Abu Zabi, gdzie zajął czwartą lokatę.