Pojedynek lepiej rozpoczęła rywalka, która wyszła na prowadzenie 2:0. Potem Polka zaczęła gonić i pierwsza runda zakończyła się wynikiem 4:2. W drugiej obie zawodniczki nie chciały wyjść z inicjatywą, ale Kowalczuk udało się trafić raz za jeden punkt, dzięki czemu było 4:3. W decydującej odsłonie zdecydowanie lepsza była Walkden, która zdobyła jeszcze trzy punkty.

Reklama

Kowalczuk, zawodniczka OŚ AZS Poznań, w ćwierćfinale przegrała z Milicą Mandic 4:11, ale Serbka awansowała do finału, co stworzyło Polce możliwości kontynuowania zmagań w repesażu. W nim wygrała z Kenijką Faith Ogallo 15:7 i dostała szasnę walki o brąz.

Wcześniej Kowalczuk pokonała Australijkę Rebę Stewart 7:2.

Walkden jest znacznie bardziej utytułowaną zawodniczką, ale kiedyś startowała w wyższej wadze 73 kg i w niej była trzykrotną mistrzynią świata. Z kolei pięć lat temu w Rio de Janeiro wywalczyła brąz igrzysk w wadze 67 kg.

Reklama

Przed wyjazdem do Tokio Polka przeżywała nerwowe chwile, bo jeden z testów na koronawirusa dał wynik pozytywny. Jednak powtórne badania wykluczyły, że może być zakażona. Podopieczna trenera Waldemara Łakomego dotarła do Japonii z drobnym opóźnieniem, ale mogła wystartować w igrzyskach.

Taekwondo kobiet, kat. +67 kg

walki o 3. miejsce
Bianca Walkden (Wielka Brytania) - Aleksandra Kowalczuk (Polska) 7:3
Althea Laurin (Francja) - Aminata Charlene Traore (Wybrzeże Kości Słoniowej) 17:8

finał
Milica Mandic (Serbia) - Lee Dabin (Korea Południowa) 10:7

Kolejność:
1. Milica Mandic (Serbia)
2. Lee Dabin (Korea Południowa)
3. Bianca Walkden (Wielka Brytania)
. Althea Laurin (Francja)
5. Aminata Charlene Traore (Wybrzeże Kości Słoniowej)
Aleksandra Kowalczuk (Polska)
7. Katherine Peguero (Dominikana)
Faith Ogallo (Kenia)