Na 25-kilometrowej płaskiej trasie Evenepoel uzyskał trzy sekundy przewagi nad Thomasem oraz dziesięć nad Szwajcarem Stefanem Kuengiem (Groupama-FDJ).

Dotychczasowy lider, Kolumbijczyk Sergio Higuita (Bora-Hansgrohe) zajął 11. miejsce ze stratą 1.17.

W klasyfikacji generalnej Thomas wyprzedził Higuitę o 1.12 oraz o 1.16 Duńczyka Jakoba Fuglsanga (Israel-Premier Tech).

Wyścig ukończyło tylko 76 kolarzy ze 152, którzy wystartowali w poprzednią niedzielę w Kuesnacht. Większość wycofała się po pozytywnych wyników testów na COVID-19. W niedzielę dołączył do tej grupy były trzykrotny mistrz świata ze startu wspólnego i zwycięzca jednego z etapów tegorocznej edycji Tour de Suisse, Peter Sagan.

Wczoraj, po zakończeniu siódmego etapu Tour de Suisse, dostałem od lekarza TotalEnergies (ekipy Sagana - PAP) test na COVID-19. Niestety wynik był pozytywny. Nie mam żadnych objawów i czuję się dobrze, ale muszę zrezygnować z wyścigu - napisał Sagan w mediach społecznościowych.

Słowak był zakażony koronawirusem także w 2020 i 2021 roku.

Sagan przygotowywał się w Szwajcarii do Tour de France, w którym siedmiokrotnie triumfował w klasyfikacji punktowej. "Wielka Pętla" rozpocznie się już 1 lipca w Kopenhadze.

Wyścigu w Szwajcarii nie ukończyli także trzej Polacy: Kamil Małecki (Lotto Soudal), Filip Maciejuk (Bahrain-Victorious) oraz Maciej Bodnar (TotalEnergies).