Koszykarze ze Słupska jako beniaminek zajęli czwartą lokatę w Energa Basket Lidze w minionym sezonie. Teraz znaleźli się w gronie 22 zespołów, które będą rywalizować pod koniec września w dwustopniowych eliminacjach o cztery wolne miejsca. Losowanie turniejów kwalifikacyjnych odbędzie się 14 lipca w Monachium.

W PE FIBA znajdą się także drużyny, które zagrają w kwalifikacjach do prestiżowej Ligi Mistrzów FIBA, ale nie zdołają wywalczyć awansu. Takich zespołów będzie mogło być maksymalnie 18.

Dwa lata temu do finału dotarł Arged BM Slam Ostrów Wlkp., ale w walce o trofeum przegrał w Izraelu z miejscowym Ironi Ness Ziona 74:82. W minionym sezonie w ćwierćfinale zameldowała się Legia Warszawa, która w dwumeczu była gorsza od późniejszego finalisty - włoskiego Reggio Emilia. I Legia, i Reggio w nowym sezonie walczyć będą w Lidze Mistrzów.

PE FIBA rozgrywany jest od 2015 r. Dotychczasowi triumfatorzy to: niemiecki Fraport Skyliners Frankfurt, francuskie Nanterre 92, włoskie Umana Wenecja i Dinamo Sassari, Ironi z Izraela oraz - jako ostatni - Bahcesehir Stambuł. W sezonie 2019/20 rywalizacji nie dokończono z powodu pandemii COVID-19.