Chiny od lat domagają się uzyskania bezpośredniej władzy nad Tajwanem, władze w Pekinie twierdzą na forum międzynarodowym, że wyspa nie jest oddzielnym krajem, ale częścią "jednych Chin". Pekin coraz częściej zapewnia, że nigdy nie zrezygnuje nawet z użycia siły w celu wyegzekwowania swoich roszczeń terytorialnych.

Reklama

Twarde stanowisko Chin, że Tajwan nie jest samodzielnym państwem powoduje, że wyspa jest wykluczona z wielu organizacji międzynarodowych, a jej sportowcy rywalizują w międzynarodowych turniejach pod szyldem "Chińskie Tajpej".

Film promocyjny Tajwanu

Zaprezentowany w środę film promocyjny pokazał amerykańskiego koszykarza wspierającego kampanię na rzecz wybranej grupy zagranicznych turystów, którzy spędzą noc w biurowcu prezydenta Tajwanu.

"Witam wszystkich, jestem Dwight Howard i odkąd przybyłem na Tajwan, zyskałem zupełnie nowe uznanie dla tego kraju" - mówi Howard w filmie.

To właśnie te słowa sportowca wywołały niezadowolenie władz Chin. A także wielu Chińczyków, którzy na portalach internetowych oskarżyli Howarda o promowanie niepodległości Tajwanu, czego nie uznaje Pekin.

Howard w tajwańskim zespole

Reklama

Sam Howard w ubiegłym roku dołączył do Taoyuan Leopards, profesjonalnego tajwańskiego zespołu. Jest najsłynniejszym graczem, jaki kiedykolwiek pojawił się w tajwańskiej lidze T1.

Rząd wyspy kategorycznie odrzuca roszczenia Chin do suwerenności i twierdzi, że tylko Tajwańczycy mogą decydować o ich przyszłości. Napięcie wokół Tajwanu narasta od kilku miesięcy, chińska marynarka wojenna przeprowadza w rejonie Tajwanu manewry, kilka razy już doszło do wpłynięcia jednostek na wody terytorialne.

NBA jest bardzo popularna w Chinach i nie jest to pierwszy raz, kiedy ludzie związani z tą ligą wywołali tam kontrowersje. W 2019 roku chińscy nadawcy przestali transmitować mecze Houston Rockets po tym, jak dyrektor generalny klubu Daryl Morey opublikował na Twitterze wiadomość popierającą antyrządowe protesty w Hongkongu.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2021 roku, kiedy środkowy Boston Celtics Enes Kanter, oficjalnie potępił traktowanie przez Chiny etnicznych Ujgurów.