p

To pierwsza wygrana Polaków nad Litwą w meczu stawkę od 1997 roku. Najskuteczniejszym zawodnikiem w naszej ekipie był Lampe, który uzyskał 22 punkty. Z kolei w litewskiej ekipie prym wiódł Jasaitisi - 21 pkt.

Polska awansowała do drugiej rundy Mistrzostw Europy. Nasi koszykarze są w najlepszej "12" w Europie. Przed biało-czerwonymi jeszcze mecz z Turcją w I rundzie, a następnie nasza drużyna przeniesie się do Łodzi, gdzie grać będzie o awans do ćwierćfinału i wyjazd na mistrzostwa świata, do których kwalifikuje się sześć najlepszych ekip mistrzostw Starego Kontynentu.

Litwa - Polska 75:86 (23:25, 9:17, 18:18, 25:26)

Litwa: Andrius Mazutis (2 pkt.), Arturas Jomantas (5 pkt., 6 zb., 5 as.), Linas Kleiza (6 pkt., 7 zb.), Ksistof Lavrinovic (3 pkt.), Robertas Javtokas (6 pkt.) - Marijonas Petravicius (13 pkt.), Tomas Delininkaitis (4 pkt., 6 zb.), Jonas Maciulis (14 pkt.), Simas Jasaitis (21 pkt.), Darjus Lavrinovic (1 pkt.), Mindaugas Lukauskis.

Polska: Krzysztof Szubarga (12 pkt., 8 as., 5 str., 3 przech.) , Michał Ignerski (16 pkt.), David Logan (19 pkt., 8 str.), Marcin Gortat (15 pkt., 17 zb., 3 as., 2 bl.), Maciej Lampe (22 pkt., 10 zb., 2 bl.) - Krzysztof Roszyk (2 pkt.), Łukasz Koszarek, Szymon Szewczyk, Michał Chyliński.

I kwarta:

Zaczynamy w składzie: Szubarga, Logan, Ignerski, Gortat, Lampe.

Wygrywamy pierwszą piłkę. gortat nie trafia. zbiórka Lampe. Szybki rzut i mamy dwa punkty. Litwini nie trafiają. Kolejny kosz Macieja Lampe. Tym razem za trzy punkty. Litwini znów nie trafiają. Szybka kontra Polaków i Ignerski pakuje z góry piłkę do kosza. Trener Litwinów prosi o czas.

Faul Macieja Lampe. Rzuty wolne dla rywali. Javtokas dwa razy nie trafia. Kontra biało-czerwonych niestety logan nie trafia. Odpowiedz Litwinów znów fatalna. Kolejne punkty dla nas zdobywa Gortat.

Pierwsze punkty dla rywali. My odpowiadamy celnym rzutem za trzy Szubargi. Litwini pudłują na potęgę. Indywidualna akcja Logana i mamy 14 punktów. Litwini trafiają za trzy.

Nie pozwalamy zmniejszyć naszej przewagi. Logan trafia za trzy i jest 17:7. Do końca pierwszej kwarty 4 minuty.

Doskonała akcja Macieja Lampe. Trafia z faulem. Po chwili wykorzystuje rzut wolny. Litwini zaczeli trafiać. Jest 20:14 dla Polski. Niestety 10 punktów przewagi zostały już tylko 3. Czas dla polskiego szkoleniowaca.

Po wznowieniu gry nie trafia Ignerski. Piękny blok Gortata. Kontra i Szubarga trafia do kosza rywali. Seria błędów Polaków i celnych rzutów rywali. w efekcie robi się 23:22 dla Litwy. Na szczęście w ostatniej akcji tej kwarty Szubarga trafia za trzy. Wygrywamy 25:23.

II kwarta:

Przechwyt Szubargi i punkty dla nas. Blok Gortata, ale sedzia odgwizduje faul. Javtokas dwa razy pudłuje. Faul na Loganie. amerykanin z polskim paszportem traci piłke. Jasaitis trafia za dwa. Litwini doprowadzaja do remisu 27:27. Logan trafia za trzy.

litwini gubia piłke. Świetna obrona Polaków. Znów fantastyczna akcja indywidualna Logana i mamy dwa punkty. Litwini znów traca piłkę. Niestety my robimy to samo.

Piękna kontra Polaków. Koszarek podaje nad obręcz do gortata a ten pakuje piłke do kosza. Czas dla rywali. Prowadzimy 34:27.

Świetna obrona Gortata. zmusił rywala do błędu. Mamy piłke. Logan podaje pod kosz do Gortata i mamy kolejne dwa "oczka". Faul Koszarka. Litwin trafia w obręcz. Zbiera Gortat. Ale marnujemy okazję. Faul, rzuty wolne dla rywali. Oba zmarnowane. Kontra Polaków i... gaśnie światło w hali we Wrocławiu.

Na szczęście przerwa trwała tylko chwilę. Po wznowieniu Litwini nie trafiaja za trzy punkty. Zbiera Lampe. Faul na Gortacie. Marnujemy jednak okazję. Kontra rywali i tracimy punkty. Trzy minuty do końca kwarty. Szubarga nie trafia za trzy.

Lampe zablokowany ale dobija Gortat. w kolejnej akcji fauluje Petraviciusa, który trafia jeden rzut osobisty. Szubarga traci piłkę. Skuteczn kontra Litwinów. My znów nie trafiamy. Mylą się też przeciwnicy.

Wreszcie trafia Szubarga. zbiórka Lampe. Koszarek do Gortata i są punkty. Druga kwarta kończy sie wynikiem 42:32 dla Polski.

III kwarta:

Zaczynamy od celnego rzutu hakiem Macieja Lampe. Kleiza za dwa punkty... trafia. Faul na Gortacie. Piłka z boku dla Polski. Logan nie trafia za trzy, ale zbieramy piłke i Gortat rzuca spod kosza. gortat zbiera piłkę z naszej tablicy. Faul na Lampe. Rzuty wolne. Oba trafia i jest 48:34. Kleiza traci piłke. atak pozycyjny Polaków/ gortat nie trafia.

Petravicius przestrzelił. Lampe z trudnej pozycji nie trafia za trzy. trzeci faul gortata. Kleiza wszedł pod nasz kosz i trafił. Logan popełnia błąd i tracimy piłkę.

Fantastyczna akcja Lampe i jest 50:38. Maciulis trafia do naszego kosza. Koszarek trafia spod samego kosza. Kleiza traci piłkę. Złe podanie Logana. Kontrę rywali faulem przerywa Koszarek. Maciulis trafia w obręcz. Zbiera Gortat. Kontra i faul Litwinów. Gortat powstrzymany. Trafia Jasaitis.

Trzy minuty do końca. Logan z czystej pozycji trafia za dwa punkty. Jest 54:42 dla Polski. trzeci faul Koszarka. Szewczyk wchodzi za Gortata. Javtokas mija Szewczyka i trafia za dwa. Lampe oszukał rywali i ma kolejne dwa "oczka". Faul Logana. Rzuty wolne, Litwini wykorzystują tylko jeden z nich.

Zbiórka Szewczyka. Atak pozycyjny i Lampe znów trafia. Odpowiada celnym rzutem Javtokas. Ignerski nie trafia za trzy. Czwarty faul Koszarka. Jomantas trafia oba rzuty wolne.

Ignerski znakomicie wszedł pod kosz i trafił. 60:49 dla Polski. Po chwili Ignerski fauluje. Rzuty wolne dla Litwinów. Jeden celny. Ta kwarta kończy się naszym prowadzeniem 60:50.

IV kwarta:

Litwini zaczynają celnym rzutem za dwa. Lampe szybko odpowiada. Dominikaitis ogrywa Szubrge i zdobywa kolejne punkty. Tracimy piłkę. Przechwyt Szubargi. Ignerski trafia za trzy! Jasaitis dobija rzut Kleizy. Ignerski znów trafia za trzy!!! Kleiza nie trafia, a Ignerski trafia trzeci raz z rzędu za trzy!!! 71:56 dla Polski!!!

Siedem minut do końca meczu. Jasaitis nie trafia za trzy. zbiera Lampe, ale żle podaje do gortata. Dobra obrona Polaków. Kontra i Logan wsadza piłkę do kosza. Faul Macieja Lampe. Na szczęście dopiero drugi. Litwini trafiją oba rzuty wolne. Gortat po kontrataku trafia spod kosza. Przechwyt Polaków, ale nie kończymy akcji celnym rzutem. znów wolne dla rywali. Maciulis trafia tylko raz.

Szubarga traci piłkę. Jomantas trafia spod kosza. 5 minut do końca. Logan zgubił piłkę. Litwini wykorzystują błąd Polaków i zmniejszają straty. Prowadzimy 75:63.

Znów tracimy piłkę. Logan popełnił błąd kroków. Zablokowany Kleiza przez Gortata. Ignerski nie trafia. nie myli sie za to Kleiza. Ignerski trafia z faulem. Trafia rzut osobisty 77:65. Trafia Javtokas. Logan niestety traci piłkę. To jego siódma strata. Jomantas nie trafia. Szubarga zbiera ale podaje źle.

Faul Gortata i Litwini maja rzuty wole. Pierwszy nie trafiony. drugi celny. Logan nie trafia, ale Maciulis wybija piłke na aut. Dalej mamy sznse na punkty. Faul Litwinów. Mamy rzuty wolne. Logan trafia tylko jeden.

Maciulis trafia za trzy. My nie trafiamy. Jest 79:71. Javtokas też sie myli. gortat faulowany przez Kleizę. Polak będzie rzucał wolne. trafia tylko jeden. Jasaitis trafia spod kosza. Logan wsadza piłkę do kosza Litwinów. Minuta do końca. Prowadzimy 82:73. Tego nie można juz przegrać! I nie marnujemy okazji. Pokonujemy Litwinów 86:75