Odstąpiliśmy od karania po nocnym spotkaniu z zawodnikami i ich przedstawicielami. Wszyscy przeprosili za swoje zachowanie. Wyjaśnili też, że zabrakło ich na zgrupowaniu z powodu kontuzji lub zakontraktowanych wcześniej startów w innych częściach świata. Od tego momentu zobowiązali się do przestrzegania naszych dyrektyw - powiedział rzecznik prasowy federacji Fikru Takele.

Reklama

W związku ze słabszymi wynikami etiopskich zawodników w ostatnich latach m.in. w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w koreańskim Daegu, działacze postanowili zmienić formę przygotowań. Dwustu sportowców wezwano do udziału w obozie szkoleniowym, który zaplanowano na dwa miesiące przed halowymi mistrzostwami świata (9-11 marca w Stambule). Miał to być również ważny element przygotowań do igrzysk w Londynie.

35 lekkoatletów nie przyjechało jednak na to zgrupowanie, m.in. Bekele - mistrz olimpijski z Pekinu (2008) w biegach na 5000 i 10 000 m oraz z Aten (2004) na 10 000 m oraz Dibaba - złota medalistka z 2008 roku na 5000 i 10 000 m.

W związku z tym federacja w ubiegłym tygodniu zawiesiła grupę 35 lekkoatletów w tym Bekelego. Po tej decyzji jego menedżer Jos Hermens poinformował, że trzykrotny mistrz olimpijski rozważa zmianę obywatelstwa i starty w barwach innego kraju.