Zawodniczki wystartowały o godzinie 6.15 czasu lokalnego. Garcia Leon triumfowała czasem 2:39.16. To nowy rekord mistrzostw świata. Zdziebło o ponad 9 minut poprawiła rekord Polski w tej konkurencji - 2:40.03. Qieyang był wolniejsza od Polki o 34 sekundy. Identyczna była kolejność na dystansie 20 km.

Zdziebło jest drugą polską lekkoatletką, która z mistrzostw globu wróci z dwoma medalami - w 2007 roku w Osace Marek Plawgo wywalczył brąz w biegu na 400 m przez płotki oraz w sztafecie 4x400 m.

Nikt z biało-czerwonych w MŚ nie zdobył jednak wcześniej dwóch medali indywidualnych. To zarazem dwa pierwsze polskie medale w kobiecym chodzie.

W Eugene biało-czerwoni na podium stali dotychczas czterokrotnie. Poza 25-letnią zawodniczką LKS Stali Mielec dokonali tego młociarze - triumfował Paweł Fajdek, a drugi był Wojciech Nowicki.

Łączny dorobek polskich lekkoatletów w rozgrywanych od 1983 roku MŚ to 63 medale: 19 złotych, 19 srebrnych i 25 brązowych.

Zdziebło, która ukończyła studia medyczne, jest podopieczną trenera Grzegorza Tomali. Przed rokiem do niespodziewanego triumfu olimpijskiego na dystansie 50 km doprowadził on swojego syna Dawida.

Druga z Polek - Olga Niedziałek - zajęła 11. miejsce.

Chód na 35 km jest nową konkurencją w mistrzostwach świata. Do tej pory rywalizowano na 20 i 50 km.