Zawodniczka pochwaliła się w mediach społecznościowych, że otrzymała "akt nadania obywatelstwa polskiego".

Dzisiaj daję wam słowo, że postaram się w 100 procentach pokazać swój pełny potencjał, a nawet jeśli stanę na podium jako Polka, wiedzcie, że ten medal będzie dla wszystkich Białorusinów i dla naszej wolności. Niech żyje Białoruś! Dziękuję Polsce - napisała na Instagramie.

Reklama

Otrzymanie obywatelstwa nie oznacza jednak, że Cimanouska od razu będzie mogła startować w zawodach międzynarodowych w polskich barwach. Zgodę na to musi wyrazić światowa federacja lekkoatletyczna. W najgorszym wypadku sportsmenka będzie musiała poczekać na to dwa lata. "World Athletics" w przypadku zmiany barw narodowych może nałożyć na zawodniczkę okres karencji wynoszący trzy lata. W przypadku Białorusinki byłaby ona liczona od igrzysk olimpijskich w Tokio.

W ubiegłym roku 1 sierpnia, w związku z krytyką władz swojego kraju, Cimanouska została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś, a już 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie.

W Polsce czuję się bezpiecznie, nie jestem zagrożona i nawet gdybym mogła, to nie cofnęłabym czasu i nie żałuję tego, co stało się w Tokio - powiedziała w ubiegłym roku PAP Cimanouska.

Reklama

Biegaczka stała się symbolem oporu na Białorusi, gdzie opozycjoniści Aleksandra Łukaszenki byli więzieni lub zmuszani do ucieczki za granicę po tym, jak stłumił masowe protesty w związku z wyborami w 2020 roku. Według przeciwników reżimu Łukaszenki te wybory zostały sfałszowane.

Sportsmenka straciła możliwość startu na igrzyskach w Tokio, co było dla niej po prostu przykre, ale wyraziła chęć wystartowania w igrzyskach w 2024 roku w Paryżu w biegu na 200 m.

Cimanouska to jedna z najlepszych sprinterek pochodzących z Białorusi. Zajęła szóste miejsce w 2015 roku na 100 m w mistrzostwach Europy juniorów w Eskilstunie. Dwa lata później zdobyła srebrny medal na młodzieżowych ME w Bydgoszczy. Jej największym sukcesem było zwycięstwo w biegu na 200 m podczas Uniwersjady w Neapolu.