Kanadyjczyk David Veilleux z grupy Europcar wygrał I etap kolarskiego wyścigu Critérium du Dauphiné, rozgrywanego we francuskich i szwajcarskich Alpach. Na trasie liczącej 121 km ze startem i metą w Champéry Kanadyjczyk jechał aktywnie od samego początku, a decydującą akcję przeprowadził, gdy do końca pozostawało niespełna 50 km. Drugie miejsce, ze startą minuty i 56 sekund, zajął Belg Gianni Meersman (Omega Pharma-Quick Step); o sekundę później przyjechał peleton, który przyprowadził Tom Jelte Slagter z Holandii (Blanco).

Reklama

W zasadniczej grupie przyjechali trzej z pięciu Polaków startujących w Critérium du Dauphiné. Najwyżej, na 34. miejscu sklasyfikowany jest Michał Kwiatkowski (Omega Phatma-Quick Step), dwie lokaty niżej jest Sylwester Szmyd (Movistar), a na 70. miejscu, również ze startą 1:57, jest Maciej Bodnar (Cannondale).

Bartosz Huzarski (NetApp - Endura) stracił ponad 10 i pół minuty i jest na początku drugiej setki, a Maciej Paterski (Cannondale) zajmuje 161. pozycję ze stratą 15:34.

W poniedziałek kolarze będą mieli do pokonania 191 km z Châtel do Oyonnax, a po drodze aż 6 górskich premii (3x czwartej kategorii, 1x trzeciej i 2x drugiej).