Honorowy patronat na imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Reklama

Rywalizacja zaliczana do prestiżowego cyklu World Tour UCI rozpocznie się we wtorek 12 lipca w podstołecznym Radzyminie, gdzie w 1920 roku stoczono jedną z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Metę pierwszego etapu wytyczono na Placu Teatralnym w Warszawie.

W kolejnych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Nowym Sączu, Rzeszowie, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie, gdzie tradycyjnie odbędzie się kończąca ściganie jazda indywidualna na czas.

Przed rokiem wyścig wygrał Hiszpan Jon Izagirre z grupy Movistar. Najlepszy z Polaków Tomasz Marczyński (reprezentacja) zajął 22. miejsce.

W 73. edycji imprezy wystartuje 18 najlepszych zawodowych ekip należących do UCI World Teams, siedem drużyn z dzikimi kartami, w tym polskie CCC Sprandi Polkowice i VERVA ActiveJet, oraz reprezentacja biało-czerwonych.

Reklama

Minęło już 23 lata, od kiedy organizujemy polski narodowy wyścig w nowej formule. Marzenia się spełniają. Dziś jesteśmy tam, gdzie Tour de France czy Giro d'Italia. Doprowadziliśmy naszą imprezę tam, gdzie są największe wyścigi świata. Tour de Pologne jest naszą wizytówką, wydarzeniem, na które przyjeżdżają zawodnicy z całego świata. Dowodem, że Polacy potrafią zorganizować imprezę, chyba najtrudniejszą logistycznie, wymagającą tyle zachodu i koordynacji - powiedział Czesław Lang.

Tegoroczny, 73. Tour de Pologne będzie wyjątkowy, bo odbywa się niedługo przed igrzyskami w Rio de Janeiro. W dodatku tuż po jego zakończeniu rozpocznie się składający się z trzech etapów pierwszy Tour de Pologne kobiet, także organizowany przez Lang Team - w dniach 19-20 lipca najlepsze zawodniczki z całego świata ścigać się będą w okolicach Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej.

Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie samochód Hyundai Tucson, a dla zwyciężczyni - Hundai Elantra.

Moim marzeniem jest, żeby w przyszłości Tour de Pologne nie był rozgrywany w ciągu siedmiu dni, ale docelowo nawet czternastu. Tak jak było kiedyś, będziemy mogli objechać całą Polskę. Teraz zaczynać będą mężczyźni, a potem kontynuować w ramach jednego produktu kobiety. Mam nadzieję, że dla pań będzie to najważniejsza impreza w Europie. Wyścigi kobiet obecnie rozgrywane we Francji, Włoszech czy Hiszpanii nie są tak doceniane, jak my chcemy dowartościować rywalizację płci pięknej, chociażby poprzez transmisje telewizyjne w rozszerzonym wymiarze - dodał dyrektor imprezy.

Na prezentacji obecna była m.in. czołowa polska zawodniczka Katarzyna Niewiadoma, która wystartuje w lipcowym wyścigu. Tour de Pologne kobiet, który zainaugurujemy w tym roku, to ogromny krok w rozwoju naszego kolarstwa. Jestem przeszczęśliwa, że wezmę w nim udział. Trenując na trasach, po których ścigają się mężczyźni, wielokrotnie marzyłam, żeby samej wraz z koleżankami z ekipy ścigać się po tych drogach. Teraz marzenia o zwycięstwie przed polską publicznością i własną rodziną są bardzo realne - powiedziała.

Trasa 73. Tour de Pologne UCI World Tour:
12 lipca, 1. etap: Radzymin – Warszawa (138 km)
13 lipca, 2. etap: Tarnowskie Góry – Katowice (128)
14 lipca, 3. etap: Zawiercie – Nowy Sącz (240)
15 lipca, 4. etap: Nowy Sącz – Rzeszów (218)
16 lipca, 5. etap: Wieliczka – Zakopane (225)
17 lipca, 6. etap: Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (194)
18 lipca, 7. etap: Kraków – Kraków (25, jazda indywidualna na czas)


Trasa Tour de Pologne Kobiet:
19 lipca, 1. etap: Zakopane – Zakopane (100 km)
20 lipca, 2. etap: Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (78)
20 lipca, 3. etap: Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (4, jazda indywidualna na czas)