O podium zmagania będą się toczyły w: judo (dwa finały), kolarstwie, łucznictwie, skokach do wody, pływaniu (cztery finały), podnoszeniu ciężarów (dwa finały), strzelectwie (dwa finały) oraz szermierce.

W ostatnich edycjach igrzysk polscy siatkarze kończyli rywalizację na ćwierćfinale. Tak było w Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012). Teraz nadzieje związane z ich startem są spore, gdyż do Rio podopieczni trenera Stephane'a Antigi pojechali jako mistrzowie świata. Walkę o olimpijskie laury rozpoczną od konfrontacji z teoretycznie najsłabszym rywalem w grupie. W kolejnych dniach zmierzą się jeszcze z Iranem, Argentyną, Rosją i Kubą.

Reklama

Mecz z Egiptem rozpocznie się o godz. 20 czasu polskiego. Jeśli biało-czerwoni szybko uporają się z rywalem, to mogą nawet zdążyć na początek spotkania piłkarzy ręcznych z Brazylią (21.40). Szczypiorniści w ostatnich mistrzostwach świata zajęli trzecie miejsce i wielu widzi ich także na olimpijskim podium. W kolejnych dniach zagrają z Niemcami, Egiptem, Szwecją i Słowenią.

W kolarskim wyścigu ze startu wspólnego kobiet będą się ścigać Małgorzata Jasińska, Katarzyna Niewiadoma i Anna Plichta.

Tenisista Jerzy Janowicz zagra w pierwszej rundzie z Luksemburczykiem Gilles'em Muellerem, a w grze podwójnej Paula Kania i Klaudia Jans-Ignacik zmierzą się z Kanadyjkami Eugenie Bouchard i mającą polskie korzenie Gabrielą Dabrowski.

W tenisie stołowym Jakub Dyjas, który w 1. rundzie pokonał Paragwajczyka Marcelo Aguirre 4:0 (11:5, 11:9, 11:9, 11:7), zmierzy się z Rosjaninem Aleksandrem Szibajewem. W sobotę odpadły Li Qian i Katarzyna Grzybowska-Franc.

Z pistoletu pneumatycznego strzelać będzie Klaudia Breś, a w jeździectwie drugi dzień zmagań czeka Pawła Spisaka. Pierwsze mecze rozegrają siatkarze plażowi Kinga Kołosińska i Monika Brzostek oraz Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel.

Reklama

Na pływalni zaprezentują się Alicja Tchórz, Kacper Majchrzak, Tomasz Polewka, Jan Świtkowski i Radosław Kawęcki. Dwaj ostatni do Rio przyjechali z medalowymi aspiracjami, ale tym razem nie wystartują jeszcze w koronnych konkurencjach. Do rywalizacji przystąpi także męska sztafeta 4x100 m st. dowolnym.

Eliminacje czekają trzy osady wioślarskie: dwójka bez sternika kobiet, czyli siostry Anna i Maria Wierzbowskie, dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet Weronika Deresz - Martyna Mikołajczak oraz męska osada w tej samej konkurencji Miłosz Jankowski i Artur Mikołajczewski.

W kajakarstwie górskim przez kwalifikacje przebijać się będą Grzegorz Hedwig (C1) i Maciej Okręglak (K1), a w gimnastyce sportowej Katarzyna Jurkowska-Kowalska.