Szefowa resortu sportu dodała także, że ze względu na możliwość zarażenia groźnym wirusem, ministerstwo rekomenduje, aby polscy sportowcy obecnie wstrzymali się z wyjazdami na imprezy zagraniczne, nawet te, na których można walczyć o kwalifikację olimpijską.

Reklama

Uważamy, że obecnie możliwość prowadzenia kwalifikacji olimpijskich stoi pod dużym znakiem zapytania. Naszym zdaniem trzeba je przesunąć w czasie, takie rozwiązanie rekomendujemy. Polski rząd będzie wspierał decyzje związków sportowych, nawet te, oceniane jako drastyczne, ale wynikające tylko z dbania o zdrowie zawodniczek i zawodników - podkreśliła Dmowska-Andrzejuk.

Biorący udział w spotkaniu w siedzibie resortu prezes PKOl Andrzej Kraśnicki potwierdził, że Polski Komitet Olimpijski zwróci się do MKOl z wnioskiem o zmianę systemu kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio, aby sportowcy, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogli wystartować w zawodach kwalifikacyjnych, taką szansę jednak otrzymali.

Dla wielu sportowców, nie tylko polskich, brak możliwości wyjazdu za granicę i udziału w kwalifikacjach może być momentem decydującym o ich karierze. Jesteśmy w stałym kontakcie z MKOl, trzeba we współpracy z federacjami sportowymi stworzyć warunki, które umożliwią kwalifikacje do igrzysk, uwzględniając sytuację, w jakiej się znaleźliśmy - oświadczył Kraśnicki.

Prezes PKOl dodał, że obecna sytuacja ma nie tylko wymiar sportowy, ale także finansowy.

Zwracamy się do wszystkich z którymi współpracujemy, to m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, hotele, aby zrozumiały zaistniałą sytuację i aby była możliwość m.in. odwoływania poczynionych rezerwacji, które nie zostaną wykorzystane z przyczyn epidemii. Trzeba, aby wszyscy zrozumieli, że zdrowie jest rzeczą nadrzędną - dodał prezes PKOl.

O odwołaniu wszystkich imprez masowych - tzn. z udziałem co najmniej tysiąca widzów na stadionach i nie mniej niż 300 w halach i innych obiektach zamkniętych - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 114 tys. przypadków zakażenia i ponad 4 tys. zgonów spowodowanych wirusem. W Polsce stwierdzono do tej pory 18 przypadków zakażenia.