W wiosce olimpijskiej, hotelach czy innych miejscach związanych z igrzyskami mają stanąć dystrybutory z pojemnikami na próbki. Wyznaczono 60 takich lokalizacji - poinformowali anonimowo urzędnicy pracujący przy organizacji igrzysk.

Reklama

Obowiązek regularnego dostarczania próbek do testów ma spoczywać na członkach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, przedstawicielach międzynarodowych federacji, dziennikarzach oraz innych osobach pracujących dla narodowych komitetów olimpijskich i sponsorów.

To kolejny pomysł i plan organizatorów na zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem i jego rozprzestrzeniania się podczas rywalizacji olimpijczyków i paraolimpijczyków.

Natomiast sportowcy i członkowie sztabów trenerskich będą badani codziennie na obecność koronawirusa na terenie wioski olimpijskiej.

Japonia zmaga się z czwartą falą pandemii koronawirusa - w Tokio i blisko dziesięciu innych prefekturach obowiązuje stan wyjątkowy. Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło około 4 proc. spośród 126 mln mieszkańców Japonii.

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni są bardzo sceptyczni wobec przeprowadzenia igrzysk, których rozpoczęcie zaplanowano na 23 lipca. Aż 83 proc. Japończyków oraz 70 proc. firm w kraju opowiada się za odwołaniem lub ponownym przełożeniem olimpiady.