Dzisiaj doszło do historycznego wydarzenia: po raz pierwszy federacja szachowa, jedna z najsilniejszych na świecie, przeniosła się z jednego kontynentu na drugi. Nie mogę się doczekać tej owocnej współpracy, udziału rosyjskich drużyn w rozgrywkach kontynentalnych i organizacji azjatyckich zawodów w Rosji – oświadczył prezes Rosyjskiej Federacji Szachowej Andriej Fiłatow.

Reklama

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pochwalił "bardzo dobrą wiadomość dla naszych szachistów i dla naszej federacji", która pozwoli rosyjskim sportowcom brać udział w "dużych międzynarodowych zawodach".

Wiele innych rosyjskich federacji sportowych, w tym piłkarska, rozważa przenosiny do Azji. Z powodu trwającej od roku wojny na Ukrainie Rosjanie zostali wykluczeni z międzynarodowych rozgrywek zespołowych, a w sportach indywidualnych, m.in. w szachach, startują pod neutralną flagą, w tym wypadku - Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

Od początku roku toczy się też intensywna debata wokół udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.