Mobilizacja wojska na Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska olimpijskie będą bardzo ważnym momentem dla naszego kraju. Armia wyśle do pomocy wojsko, które będzie liczyło blisko 20 tys. żołnierzy. Jedną z ich misji będzie towarzyszenie zniczowi olimpijskiemu – powiedział Schill.

Ogień olimpijski opuści grecką Olimpię 16 kwietnia, a do Marsylii dotrze statkiem 8 maja, aby rozpocząć podróż przez Francję.

Reklama

W trakcie igrzysk część wojska zostanie zmobilizowana do szeroko pojętej ochrony igrzysk, towarzysząc siłom bezpieczeństwa wewnętrznego – wyjaśnił Schill.

Zadania armii

Zadaniem armii będzie ochrona ceremonii otwarcia Igrzysk, która po raz pierwszy odbędzie się poza stadionem, nad Sekwaną przepływającą przez stolicę Francji. Schill powiedział, że armia utworzy obóz na esplanadzie Reuilly, na południowy wschód od Paryża. Zakwaterowanie znajdzie tam kilka tysięcy żołnierzy.

Poziom bezpieczeństwa we Francji jest stale monitorowany. Organizatorzy igrzysk olimpijskich i następujących po nich igrzyskach paralimpijskich deklarują, że do zabezpieczania porządku w trakcie imprez oddelegowanych zostanie dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy policji i członków prywatnej ochrony. W przypadku, gdy nie uda się zrekrutować wymaganej liczby prywatnych ochroniarzy, armia może zwiększyć liczebność żołnierzy.

Reklama

Potencjał militarny

W powietrzu francuska armia planuje użyć drony obserwacyjne Reaper, samoloty rozpoznawcze AWACS, samoloty do tankowania w powietrzu oraz helikoptery przewożące snajperów i specjalistyczny sprzęt.

W igrzyskach wystąpi 10 500 sportowców z 206 Narodowych Komitetów Olimpijskich, którzy będą rywalizować w 32 dyscyplinach, obejmujących 329 konkurencji.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia, a paralimpijskie od 28. sierpnia do 8 września.