Wciąz trwają postępowania w sprawie nieprzyznania licencji ŁKS Łódź (mediacja z PZPN zaplanowana na piątek), degradacji za korupcję Widzewa Łódź (Trybunał Arbitrażowy przy PKOl może zmienić decyzję organów dyscyplinarnych związku) oraz licencji dla Cracovii Kraków (ma dostarczyć dokumenty dotyczące stadionu).

ŁKS zajął w poprzednim sezonie siódme miejsce, jednakże nie spełnił wymogów licencyjnych i został przesunięty na ostatnią pozycję. Z decyzją tą nie chcą się pogodzić działacze oraz kibice klubu, wśród których nie brakuje polityków. Sprawą zajęła się Komisja do spraw Nagłych PZPN, która nakazała ponowne rozpatrzenie wniosku licencyjnego. Komisja Odwoławcza uznała jednak, że nie ma do tego uprawnień. Ostatecznie obie strony zdecydowały się na próbę polubownego rozwiązania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

W przypadku Widzewa kłopotem okazało się rozstrzygnięcie kasacji w Sądzie Najwyższym na rzecz PZPN. Oznaczało to, że klub nie mógł awansować do ekstraklasy z I ligi. Sprawa jest ponownie rozpatrywana przez Trybunał Arbitrażowy przy PKOl. Z kolei problemy Cracovii wyszły na światło dzienne w ostatnich dniach - media poinformowały, że we wniosku licencyjnym zabrakło umowy na korzystanie ze stadionu (obiekt krakowskiego klubu jest w remoncie).

Fakty te cieniem rzucają się na rywalizację o główne trofeum. Faworyci są ci sami co przed rokiem - Wisła Kraków, Legia Warszawa i Lech Poznań. Mistrzowie Polski źle rozpoczęli sezon - odpadli w eliminacjach Ligi Mistrzów i możliwe, że będą zmuszeni do sprzedaży któregoś z czołowych piłkarzy. Największe zainteresowanie zagranicznych klubów budzi współlider klasyfikacji strzelców poprzednich rozgrywek Paweł Brożek.

Legia wyczyściła swoją kadrę z kilku niechcianych graczy, wypożyczyła młodych zawodników, którzy nie mieli szans na grę ale nie dokonała żadnych spektakularnych zakupów - do drużyny dołączył jedynie Marcin Mięciel. Trener Jan Urban cieszy się jednak z powrotu do zdrowia Sebastiana Szałachowskiego, który może ponownie być jednym z najlepszych skrzydłowych w lidze.

Więcej na rynku transferowym pracowali działacze Lecha. Do drużyny dołączył między innymi Seweryn Gancarczyk, który w ostatnich latach zdobywał doświadczenia na Ukrainie i w Rosji. Nie obyło się jednak bez strat kadrowych - do Rubinu Kazań odszedł pomocnik reprezentacji Polski Rafał Murawski. Zmiana nastąpiła również na stanowisku trenera - Franciszka Smudę zastąpił Jacek Zieliński.

Zarówno Legia jak i Lech rywalizują nie tylko na boiskach krajowych, ale także w Lidze Europejskiej. W trzeciej rundzie eliminacyjnej zagra także Polonia Warszawa, którą w minionym tygodniu opuścił czołowy pomocnik Radosław Majewski (wypożyczony do Nottingham Forest).

W najbardziej niekorzystnej sytuacji na starcie rozgrywek jest Jagiellonia Białystok, która została ukarana za udział w aferze korupcyjnej i rozpocznie sezon z 10 ujemnymi punktami. Przed rokiem zespół z Podlasia bez trudu zajął miejsce w środku tabeli, ale tym razem walczyć będzie o utrzymanie.

Program 1. kolejki ekstraklasy:

piątek, 31 lipca

17.45 Polonia Bytom - GKS Bełchatów
20.00 Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

sobota, 1 sierpnia

15.30 Wisła Kraków - Ruch Chorzów
17.00 Jagiellonia Białystok - Odra Wodzisław
19.15 Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków

niedziela, 2 sierpnia

17.00 Piast Gliwice - Lech Poznań
19.15 Korona Kielce - Polonia Warszawa
19.15 Legia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin