Na łamach dziennika Bild "Cesarz" przyznał, że turniej mógłby zostać rozegrany w styczniu lub lutym. "W tych miesiącach temperatura wynosi tam komfortowe 25 stopni Celsjusza" - powiedział 65-letni Beckenbauer, który jednocześnie uważa, że jest sporo czasu na dostosowanie terminarza poszczególnych lig.

W letnich miesiącach w Katarze jest bardzo gorąco - 40-50 stopni. "Przeniesienie mundialu na zimę może być alternatywą dla kosztownej +kontroli klimatu+ na stadionach i w strefach kibica" - stwierdził niemiecki członek Komitetu Wykonawczego FIFA.

Przedstawiciele liczącego milion mieszkańców Kataru zapewnili, że zbudują klimatyzowane obiekty, na których temperatura nie będzie przekraczać 27 stopni. Katar został wybrany na organizatora MŚ-2022 w miniony czwartek. W głosowaniu pokonał Stany Zjednoczone, Australię, Japonię i Koreę Południową.

"Błędem było ogłoszenie gospodarzy dwóch mundiali (w 2018 r. turniej odbędzie się w Rosji) jednego dnia. Decyzja w sprawie późniejszych zawodów powinna należeć do następnego pokolenia" - dodał Beckenbauer, który i jako zawodnik (1974 r.), i jako trener (1990 r.) zdobył mistrzostwo świata.