Na konkurs wypłynęło 15 prac hymnicznych. Wygrała pieśń napisana przez "kibola" (według gwary poznańskiej jest to pozytywne określenie zagorzałego kibica klubu Lech Poznań - PAP) Michała Janiszewskiego z Poznania "Czekam tu na ciebie Polsko" do melodii hymnu kibiców drużyny West Ham United z Londynu.

Reklama

W jury konkursy zasiadali: rzecznik prasowy jednego z klubów piłkarskich, poeta, historyk literatury, redaktor portalu "Sztuka piłki" i dziennikarz sportowy.

"Dominowały utwory patetyczne, ale hymn piłkarski taki musi być, wybraliśmy ten, który jest zwięzły i rytmiczny" - powiedział PAP przewodniczący jury Grzegorz Hałasik, komentator sportowy z Radia Merkury w Poznaniu.

Nagrodzony utwór jest krótki: "Czekam tu na ciebie Polsko/Niewzruszenie trwam od lat/ Stadion mój dom, Dopingu grom/ Tysiące rąk, Radosny ton/ Dla nas dziś zwyciężaj, Dla nas pięknie graj/ Jestem tu dla ciebie Polsko/ Niewzruszony będę trwał".

Po odbiór nagrody laureat przyszedł ubrany w barwy klubowe Lecha Poznań wraz ze swoim 8-letnim synem, który ubrany był w koszulkę i szalik drugiego poznańskiego zespołu, Warty.

Konkurs na hymn kibica nie był jedynym piłkarskim akcentem poetyckiego festiwalu. Zorganizowano debatę na temat piłkarskich przyśpiewek, a w tradycyjnym meczu krytyków z poetami "o rację ostateczną" ci pierwsi wygrali 7:1.

Od wtorku podczas V edycji festiwalu Poznań Poetów zaprezentowało się 60 poetów i krytyków z Polski i zagranicy. Wiersze były rozwieszone w jednym z parków, były też wyświetlane na ekranach poznańskich biletomatów.

Gwiazdami festiwalu byli Marcin Świetlicki, niemiecki poeta Reiner Kunze, Adam Zagajewski i Hindus Shiva Prakash.

Reklama

Festiwal zakończy się w piątek mistrzostwami we wznoszeniu toastów. (PAP)

kpr/ hes/