Zdaniem jego menedżera, interesowała się nim Majorka, ale Wisła nie zgodziła się na transfer. Włodarze mistrza Polski ponoć zdecydowali, że jeśli w styczniu wpłynie dobra oferta, to sprzedadzą Izraelczyka.

Reklama

"Na 60 procent Maor w styczniu zmieni klub. Ma kilka atrakcyjnych ofert" - powiedział izraelskim mediom ojciec zawodnika.

O ewentualnej grze Meliksona dla Polski zrobiło się głośno we wtorek, kiedy prezes PZPN Grzegorz Lato poinformował, że piłkarz, którego matka urodziła się w Legnicy, złożył taką deklarację. W środę potwierdził to rzecznik prasowy Wisły Adrian Ochalik, ale w czwartek piłkarz oświadczył, że na razie nie wystąpi ani w izraelskiej kadrze, ani w biało-czerwonych barwach.

Sprawa odbiła się głośnym echem w Izraelu, a cała rozterki piłkarza nabrały charakteru politycznego. W izraelskich mediach wśród przeważających neutralnych i wyważonych opinii znalazły się też antypolskie wypowiedzi, m.in. byłego trenera Meliksona Eliego Sohara w największej hebrajskojęzycznej gazecie "Israel Hayom". Autor oskarżył Polskę i Polaków o ludobójstwo względem swych żydowskich współobywateli, a także obarczył winą za stworzenie obozów koncentracyjnych.

W reakcji na ten artykuł głos zabrał rzecznik ambasady Izraela w Warszawie Michał Sobelman, który "stanowczo odciął się od krzywdzących głosów obarczających Polskę odpowiedzialnością za zagładę i powszechny antysemityzm", zwracając uwagę, że to przede wszystkim prywatne poglądy.

Oświadczenie wydała również ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. Jak podkreśliła, ze smutkiem i oburzeniem przeczytała artykuł, w którym autor oskarża Polskę i Polaków o ludobójstwo względem swych żydowskich współobywateli.

Melikson, który 30 października skończy 27 lat, zimą przeszedł z Hapoelu Beer-Szewa do Wisły Kraków. W polskiej lidze wystąpił w 20 spotkaniach i zdobył cztery gole. Przez trenerów i kapitanów drużyn ekstraklasy został wybrany odkryciem poprzedniego sezonu, choć grał tylko w jednej rundzie. Strzelił też trzy bramki w eliminacjach Ligi Mistrzów. Wcześniej grał w Beitarze Jerozolima i Maccabi Hajfa.

Barwy Izraela reprezentował w drużynach do lat 19 i 21. Wystąpił też dwa razy w zespole narodowym, ale wyłącznie w meczach towarzyskich, co nie uniemożliwia mu zmiany przynależności. Ostatni raz w izraelskiej kadrze zagrał w sierpniu, zdobywając dwa gole w spotkaniu towarzyskim z Wybrzeżem Kości Słoniowej (3:4).