Stosowne dokumenty w tej sprawie prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał w piątek - poinformował dziennikarzy wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poseł PO Robert Tyszkiewicz, który powiedział, że wspierał starania Cionka w sprawie polskiego obywatelstwa.

Reklama

Tyszkiewicz wręczył piłkarzowi egzemplarz Konstytucji RP oraz polską flagę. Poseł otrzymał symboliczną koszulkę Jagi z numerem "15".

Sam Cionek mówił dziennikarzom, że jest bardzo dumny i szczęśliwy. Pokazał faks z informacją potwierdzającą nadanie obywatelstwa. Dziękował wszystkim, którzy mu pomagali, w tym m.in. kibicom, którzy zbierali podpisy poparcia w jego sprawie. Dodał, że sprawa nadania mu polskiego obywatelstwa jest dla niego i jego rodziny sprawą bardzo ważną. "Na pewno wszyscy będą dumni" - mówił.

Cionek ma polskie korzenie. Mówił, że jest pierwszym członkiem swojej rodziny, który po powrocie do Polski dostał polskie obywatelstwo. Przypomniał, że jego przodkowie około 100 lat temu wyjechali do Brazylii.

Trener Jagiellonii Czesław Michniewicz mówił, że zawodnik, który o polskie obwatelstwo starał się ponad dwa i pół roku "już przestawał w to wierzyć, bo sprawa stała w miejscu". "Teraz Thiago może skupić się tylko na grze, na podnoszeniu swoich umiejętności, kwalifikacji. Myślę, że szanse otwierają się przed nim bardzo duże" - mówił Michniewicz.

Sam Cionek pytany czy myśli teraz o grze w reprezentacji powiedział, że skupia się na grze w Jagiellonii i to jest jego cel. Podkreślał, że sam paszport nie stanowi o otwartej drodze do gry w drużynie narodowej, a umiejętności. "Żeby grać w reprezentacji trzeba na to zasługiwać" - powiedział.