Tomaszewski wyraził najpierw uznanie dla włoskiej reprezentacji, która - jak wskazał - od zawsze jest wśród najlepszych. "Myślę, że mistrzostwa Europy mogą wam dobrze pójść" - stwierdził.

Reklama

Zapytany o to, dlaczego mniej podoba mu się polska drużyna, odparł - "to futbol śmietnik". "Poza tym jest wielu cudzoziemców; ludzi, którzy wzięli polskie paszporty tylko dlatego, że we Francji czy w Niemczech nigdy by nie grali"- oświadczył prezes PZPN.

Odnosząc się do swego sporu z piłkarzem Damienem Perquisem podkreślił: "On urodził się we Francji, ale w tamtej reprezentacji nigdy nie znalazłby miejsca". "Ja takich traktuję jako zdrajców; piłki, ale zdrajców" - oznajmił Tomaszewski.

Pytany o trenera Franciszka Smudę odpowiedział: "To taki, który oszukał. Sprawy są jasne; zasady są takie, że powinien mieć dyplom szkoły wyższej, ale tak nie jest. Nie powinien być selekcjonerem".

W nawiązaniu do stadionów, przygotowywanych na Euro-2012 oświadczył: "Mamy najdroższe stadiony w Europie. Podczas gdy na Ukrainie zbudowali przepiękne obiekty za 50-60 milionów euro, ten w Poznaniu kosztował około 200 mln euro, a warszawski - 500 mln". Na marginesie tej uwagi redakcja dodała, że koszt stadionów na Ukrainie był znacznie wyższy.

W wywiadzie Tomaszewski odrzucił też zarzuty współpracy z SB w latach 80.