Grupa ta działała co najmniej od 17 lutego 2015 roku do 13 listopada 2017 roku na terenie Śląska, a w szczególności Zabrza. W jej skład wchodzili pseudokibice z bojówki Górnika Zabrze – tak zwanej „Torcidy”. Na czele tej grupy stał podejrzany Łukasz Cz.

Reklama

Zatrzymanych zostało 9 osób.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 10 zamieszanych w przestępczy proceder, w tym Łukasza Cz., który kierował zorganizowaną grupą przestępczą.

Reklama

Zatrzymań dokonali 15 listopada 2017 roku funkcjonariusze CBŚP z Katowic. Tego dnia dokonano również przeszukania miejsc pobytu zatrzymanych. Na skutek tych czynności ujawniono i zabezpieczono kastety, pałki, maczety, broń, jak też znaczne ilości narkotyków.

Co zarzucono podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach ogłoszono im łącznie zarzuty popełnienia 70 przestępstw.

Osobie kierującej grupą - Łukaszowi Cz. przedstawiono 18 zarzutów, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, popełnienia przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, wymuszeń rozbójniczych, pobić.

Reklama

Siedmiu osobom ogłoszono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani podejrzani są także o popełnienie przestępstw pobić, kierowania gróźb karalnych, zmuszania przemocą do zwrotu wierzytelności oraz wpływania na świadków w toku prowadzonych postępowań karnych. Jednej osobie ogłoszono zarzut udzielania środków odurzających i substancji psychotropowych.

Wobec 8 osób Sąd na wniosek prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 2 pozostałych zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Zatrzymania mają związek z równolegle prowadzonym śledztwem dotyczącym przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Komisariatu V Policji w Zabrzu.

Większości podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.