Obaj muszą zapłacić po 10 tys. franków szwajcarskich za "niesportowe zachowanie stojące w sprzeczności z zasadami fair play". FIFA zabrania wszelkich manifestacji politycznych na stadionach.

Reklama

Xhaka i Shaqiri po zdobytych przez siebie bramkach złożyli dłonie w sposób naśladujący dwugłowego orła, symbol Albanii. Pierwszy z nich urodził się w Szwajcarii w rodzinie kosowskiego pochodzenia, a Shaqiri pochodzi z Kosowa, byłej prowincji jugosłowiańskiej, zamieszkanej w ogromnej większości przez Albańczyków (ok. 90 proc. ludności). W lutym 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość i odłączenie się od Serbii.

W Serbii nie pogodzono się z secesją Kosowa. Belgrad oskarża Tiranę o projekt utworzenia "Wielkiej Albanii", w skład której miałyby wejść - oprócz niej samej - także wspólnoty albańskie z Kosowa, Czarnogóry, Macedonii i południowej Serbii.

Reklama

Rama konto nazwał "Nie bój się Orła", a na swoim profilu na Facebooku napisał, że jego otwarcie jest gestem wdzięczności wobec dwóch sportowców, którzy sprawili mnóstwo radości milionom Albańczykom.