Redaktor naczelny pisma Gebriel Hanot i jego przyjaciel Jacques Ferran zaproponowali formułę rozgrywek klubowych, w których zmagaliby się ze sobą mistrzowie krajów. Udział wzięłoby 16 zespołów, a grano by systemem wiosna-jesień. Pomysł spodobał się działaczom UEFA i już w kwietniu 1955 roku rozpoczęła się pierwsza edycja rozgrywek. Pod nazwą Pucharu Mistrzów.

Pierwszym zdobywcą trofeum został Real Madryt, który po dramatycznym spotkaniu pokonał 4:3 francuskie Stade Reims. Później "Królewscy" wygrali również cztery kolejne edycje Pucharu Mistrzów, pokonując w finałach kolejno: Fiorentinę, AC Milan, ponownie Stade Reims i wreszcie Eintracht Frankfurt. Ten ostatni mecz przejdzie do historii futbolu. Piłkarze Realu w 44 minuty strzelili Niemcom aż 7 bramek. Wygrali 7:3 po czterech golach Ferenca Puskasa i trzech Alfredo di Stefano.

W 1992 roku Puchar Mistrzów przemianowano na Ligę Mistrzów i pod tą nazwą rozgrywki są znane do dziś. Najwięcej triumfów w historii ma wspomniany Real, który zwyciężał aż dziewięciokrotnie, a dwanaście razy dostąpił zaszczytu występu w finale. Jednak w ostatnich kilku latach piłkarze z Madrytu notorycznie zawodzą kibiców, odpadając zdecydowanie za wcześnie. Ostatni raz zwyciężyli 2002 roku, kiedy na Hampden Park ograli Bayer Leverkusen.

Trofeum w tym roku będzie bronił AC Milan, który w majowym finale, po dwóch golach Inzaghiego, pokonał 2:1 FC Liverpool. I tym samym zrewanżował się za pamiętny mecz w Stambule. Kiedy to Liverpool odrobił trzybramkową stratę, a Jerzy Dudek tańczył i bronił karne jak natchniony.