Brazylia została organizatorem mistrzostw Ameryki Południowej dopiero 31 maja, zastępując Argentynę i Kolumbię, które zmagają się z pandemią COVID-19, a ten drugi kraj dodatkowo z kryzysem społeczno-politycznym.

Reklama

W samej Brazylii nie brakowało jednak głosów sprzeciwu przeciwko braniu na siebie ciężaru organizacji mistrzostw ze względu na jeszcze trudniejszą niż w Argentynie i Kolumbii sytuację epidemiczną. Na COVID-19 zmarło najwięcej osób na kontynencie - ponad 477 tys.

Nie chciał przeniesienia turnieju do ojczyzny selekcjoner "Canarinhos" Tite, a burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Paes publicznie wyraził niezadowolenie, że nie skonsultowano z nim możliwości rozgrywania meczów Copa America w tym mieście. Przestrzegł też, że może to stać się niemożliwe, ponieważ w ostatnich dniach notuje się wzrost zakażeń koronawirusem.

W Rio de Janeiro ma się odbyć osiem spotkań Copa America. Paes zapowiedział, że nie zawaha się użyć swoich uprawnień i odwoła je, jeśli sytuacja w mieście się nie poprawi. Nie prosiliśmy o ten turniej w naszym kraju i jeśli chodzi o moje zdanie, to nie jest to odpowiedni czas na jego rozgrywanie - podkreślił.

Wobec licznych wątpliwości sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który uznał, że mistrzostwa mogą się odbyć.

Poprzedni turniej został zorganizowany w 2019 roku również w Brazylii. Zwyciężyli gospodarze, pokonując w finale w Rio de Janeiro reprezentację Peru 3:1. "Canarinhos" grali w tamtej edycji Copa America bez kontuzjowanego Neymara, który nie ma jeszcze w dorobku tego trofeum, podobnie jak Messi.

W niedzielę w meczu otwarcia w Brasilii gospodarze zmierzą się z Wenezuelą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 23 czasu środkowoeuropejskiego. Finał ma być rozegrany 10 lipca na Maracanie w Rio de Janeiro. Ponadto miastami-gospodarzami będą Goiania i Cuiaba.

Faworytami wydają się być gospodarze, którzy w trwających eliminacjach MŚ 2022 prowadzą zdecydowanie, mając po sześciu kolejkach komplet punktów.

Składy grup: 

grupa A: Argentyna, Boliwia, Chile, Paragwaj, Urugwaj
grupa B: Brazylia, Ekwador, Peru, Wenezuela, Kolumbia