Do tragedii doszło w poniedziałek wieczorem przed meczem innym meczem 1/8 finału między Kamerunem a Komorami (2:1). Na największy stadion w kraju - Olembe w stołecznym Jaunde próbowało się dostać więcej kibiców niż było miejsc. Wskutek wybuchu paniki śmierć poniosło osiem osób.

Zapowiedziano śledztwo w tej sprawie. Szef Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej Patrice Motsepe ogłosił, że zaplanowany na sobotę mecz ćwierćfinałowy Kamerunu z Gambią zostanie przeniesiony na inny stołeczny stadion - Ahmadou Ahidjo.

We wtorek na tym ostatnim obiekcie o awans do ćwierćfinału walczyli piłkarze Maroka i Malawi. Pierwszego gola dla Malawi zdobył Gabadinho Mhango, a tuż przed przerwą wyrównał napastnik Sevilli Youssef En Nesyri. Zwycięstwo Marokańczykom zapewnił w 70. minucie obrońca Paris Saint-Germain Achraf Hakimi.

Wcześniej w Bafoussam Senegalczycy z trudem pokonali reprezentację Wysp Zielonego Przylądka 2:0, mimo że od 21. minuty grali z przewagą jednego, a od 57. minuty - dwóch zawodników (czerwone kartki otrzymali Patrick Andrade oraz Vozinha). Sześć minut później pierwszą bramkę zdobył gwiazdor Liverpoolu Sadio Mane, a wynik ustalił w 90+2. Bamba Dieng.

W poniedziałek awans ćwierćfinału wywalczyły Kamerun i Gambia, a w niedzielę - Tunezja i Burkina Faso.

Finał zaplanowano na 6 lutego. Już w fazie grupowej odpadła broniąca tytułu Algieria.

Wyniki i program 1/8 finału: 25 stycznia, wtorek Senegal - Wyspy Zielonego Przylądka 2:0 (0:0) Maroko - Malawi 2:1 (1:1) 24 stycznia, poniedziałek Gwinea - Gambia 0:1 (0:0) Kamerun - Komory 2:1 (1:0) 23 stycznia, niedziela Burkina Faso - Gabon 1:1 (1:0, 1:1), karne: 7-6 Nigeria - Tunezja 0:1 (0:0) 26 stycznia, środa Mali - Gwinea Równikowa Wybrzeże Kości Słoniowej - Egipt pary ćwierćfinałowe: 29 stycznia, sobota Gambia - Kamerun Burkina Faso - Tunezja 30 stycznia, niedziela Wybrzeże Kości Słoniowej/Egipt - Maroko Senegal - Mali/Gwinea Równikowa