Górnik otrzymał licencję na grę w ekstraklasie dopiero w drugiej instancji, po odwołaniu. Pozwala ona zespołowi trenera Adama Nawałki podejmować ligowych rywali w Sosnowcu. Stadion w Zabrzu jest w trakcie budowy, ale w poprzednim sezonie odbywały się na nim mecze, choć przy ograniczonej widowni.

Reklama

Na pewno gra w Sosnowcu oznaczałaby dla nas dodatkowe koszty, bo przecież musielibyśmy wynajmować stadion - powiedział prezes. Nie chciał jednoznacznie powiedzieć, gdzie jesienią zagra zespół w roli gospodarza.

Komisja Odwoławcza PZPN zastrzegła możliwość wnioskowania klubu o ponowną lustrację swojego obiektu przez grupę ekspertów tuż przed rozpoczęciem sezonu. Po ich pozytywnej opinii, Górnik będzie mógł ewentualnie wnioskować o dopuszczenie do rozgrywek stadionu w Zabrzu.

W sukurs przyszedł Górnikowi terminarz, który zakłada, że pierwsze trzy spotkania rozegra na wyjeździe. Dopiero w połowie września do Zabrza ma przyjechać Legia Warszawa.

Klub zdecydował się na wykupienie z Bogdanki Łęczna napastnika reprezentacji Burkina Faso Prejuce'a Nakoulmy. Przez rok grał w Zabrzu na zasadzie wypożyczenia i był najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny, zdobywając dziewięć goli. Jego transfer do zagranicznej drużyny miał poprawić stan finansów Górnika.

Nie jest jeszcze powiedziane, że nadal będzie u nas grał. Okres transferowy trwa - stwierdził Jankowski. Nie chciał skomentować znaczenia transferu "Prezesa" - jak nazywają Nakoulmę koledzy i kibice - dla budżetu klubu.

Nasza sytuacja jest ciągle trudna, ale mimo wszystko patrzę w przyszłość z większym optymizmem niż w dniu rozpoczynania pracy w klubie - zaznaczył Jankowski szefujący Górnikowi od listopada ubiegłego roku.

Zabrzanie pozyskali latem: obrońców Antoniego Łukasiewicza i Seweryna Gancarczyka (obaj ostatnio ŁKS Łódź), pomocników Wojciecha Łuczaka (Bogdanka Łęczna) i Bartosza Iwana (Garbarnia Kraków) oraz napastników Przemysława Oziębałę (Widzew Łódź) i Mateusza Zacharę (GKS Katowice).

Wielkim pechowcem okresu przygotowawczego okazał się 31-letni napastnik Bartłomiej Grzelak. Kilka dni po podpisaniu kontraktu z Górnikiem nabawił się urazu i umowa została za porozumieniem stron rozwiązana.

Odeszli natomiast: Michał Pazdan (Jagiellonia Białystok), Adam Marciniak (Cracovia) i Michał Zieliński (Korona). Pomocnik Paul Thomik został wypożyczony do niemieckiego VfL Osnabrueck.

Wyniki sparingów Górnika: Jedność Przyszowice 11:2, MFK Rużomberok (Słowacja) 1:0, Kolejarz Stróże 3:0, Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:1, Borca Belgrad (Serbia) 4:1 i 1:1, Beroe Stara Zagora (Bułgaria) 0:2, OFK Belgrad 2:1, NK Pesnica (Słowenia) 3:0, Dynamo Tbilisi 0:2, Korona Kielce 2:0, Odra Opole 4:2, Pogoń Szczecin 2:0, Lech Poznań (Młoda Ekstraklasa) 2:0.