Na boisku w Bełchatowie zmierzyły się drużyny, które nie zaliczyły udanego ligowego początku 2021 roku. Raków w dwóch ostatnich kolejkach uległ Pogoni Szczecin (0:1) i Legii Warszawa (0:2). Natomiast Lechia zdobyła tylko punkt w meczach u siebie z Wartą Poznań (1:1) i Jagiellonią Białystok (0:2), a do tego w środku tygodnia zespół Piotra Stokowca z rozgrywek Pucharu Polski wyeliminowała pierwszoligowa Puszcza Niepołomice (1:3).

Bardzo szybko duży krok do przełamania zrobili przyjezdni. Już w 2. minucie objęli bowiem prowadzenie po szybkim kontrataku, którą strzałem zakończył Kenny Saief. Uderzenie Amerykanina odbił źle interweniujący bramkarz Rakowa Dominik Holec, który nie miał już szans zatrzymać dobitki z bliskiej odległości Kubickiego.

Nalepa zatrzymał piłkę przed linią bramkową

Odrobić straty w ekipie z Częstochowy przed przerwą najczęściej próbował Ivi Lopez. Hiszpański napastnik groźnie na bramkę Lechii uderzał w 18. i 33. minucie, lecz w obu przypadkach dobrze interweniował Dusan Kuciak. Poza tymi akcjami goście bardzo dobrze spisywali się w defensywie i agresywną grą wybijali podopiecznych Marka Papszuna z rytmu.

Po zamianie stron pierwszą szansę na wyrównanie w 66. minucie miał David Tijanic. Słoweniec po zagraniu Vladislavsa Gutkovskisa znalazł się w świetnej sytuacji, lecz zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i wślizgiem zablokował go Kristers Tobers. Bardzo blisko powodzenia był też Patryk Kun, którego strzał niewiele minął słupek bramki zespołu z Gdańska. Pięć minut przed końcem meczu przed stratą gola gości uchronił jeszcze Maciej Nalepa, zatrzymując przed linią bramkową strzał Chorwata Frana Tudora.

Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Jarosław Kubicki (2)
Żółta kartka - Raków Częstochowa: Ivan Lopez Alvarez, Marko Poletanovic, David Tijanic, Andrzej Niewulis, Jarosław Jach. Lechia Gdańsk: Joseph Ceesay, Michał Nalepa, Jarosław Kubicki
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)
Mecz bez udziału publiczności
Raków Częstochowa: Dominik Holec - Kamil Piątkowski, Daniel Mikołajewski (46. Andrzej Niewulis), Jarosław Jach - Fran Tudor (87. Wiktor Długosz), Petr Schwarz, Marko Poletanovic (78. Ben Lederman), Patryk Kun (78. Piotr Malinowski) - David Tijanic, Ivan Lopez Alvarez (78. Daniel Szelągowski), Vladislavs Gutkovskis
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak - Joseph Ceesay (75. Karol Fila), Jarosław Kubicki, Jan Biegański, Maciej Gajos (93. Mateusz Żukowski), Kenny Saief (81. Conrado) - Flavio Paixao

Wyniki meczów 17. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2021-02-12:
Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 1:1 (1:1)
2021-02-13:
Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:0
Cracovia Kraków - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (1:1)
Pozostałe mecze kolejki
2021-02-14:
Wisła Płock - Lech Poznań (15.00)
Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa (17.30)
2021-02-15:
Warta Poznań - KGHM Zagłębie Lubin (18.00)
Górnik Zabrze - PGE FKS Stal Mielec (20.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. PGE FKS Stal Mielec 15 3 5 7 17-28 14 -11
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze