"Czerwono-Niebiescy" rozpoczęli mecz z dużym animuszem, a goście liczyli na to, że uda się im przetrzymać napór rywali w początkowej fazie spotkania, by potem powalczyć o jak najlepszy wynik. Ich plan zawalił się już w trzeciej minucie, gdy z lewego skrzydła w pole karne Wisły zacentrował Patryk Kun, a Gutkovskis piękną "główką" posłał piłkę do siatki.

Cztery minuty później po dośrodkowaniu Bartosza Nowaka z rzutu rożnego główkował Czech Tomas Petrasek, ale Krzysztof Kamiński zdołał dotknąć piłki i trafiła ona w poprzeczkę. Tyle, że spadła wprost pod nogi Gutkovskisa, który spokojnie zdobył drugą bramkę.

Łotysz w 12. min był bliski trzeciego trafienia, ale tym razem został zablokowany przez obrońców, zaś w 24. główkował niecelnie.

Goście odpowiedzieli dopiero w 26. min rajdem Davo i mocnym strzałem Kristiana Vallo, ale Vladan Kovacevic nie dał się zaskoczyć.

W 30. min dogodną sytuację do zdobycia trzeciej bramki zmarnował Władysław Koczerhin, ale w 37. Raków i tak prowadził 3:0. Tym razem Jakub Rzeźniczak sfaulował Gutkovskisa i sędzia odgwizdał "jedenastkę". Na gola zamienił ją sam poszkodowany i tym samym stał się autorem pierwszego hat-tricka w historii występów Rakowa w ekstraklasie - przez siedem i pół sezonu (1994-98 i od roku 2019) nie dokonał tego jeszcze nikt.

Napastnik z Łotwy na tym nie poprzestał i w 41. minucie strzelił jeszcze czwartą bramkę, wykorzystując podanie Frana Tudora.

Jednak tuż przed przerwą Wiśle udało się przerwać serię częstochowian, bo Kovacevica z bliska pokonał Davo.

W drugiej połowie Raków już nie forsował tempa, a goście kilkakrotnie groźnie atakowali, ale bez efektu. W 60. min zostali skarceni przez Bartosza Nowaka, który otrzymał piłkę od Wiktora Długosza i z prawej strony pola karnego precyzyjnym lobem pokonał Kamińskiego.

Bramkarz Wisły był najlepszym zawodnikiem swojej drużyny, ale w końcówce jeszcze dwukrotnie został zmuszony do kapitulacji po indywidualnych akcjach Koczerhina - w 88. minucie i doliczonym przez arbitra czasie gry.

Raków Częstochowa - Wisła Płock 7:1 (4:1)
Bramki: 1:0 Vladislavs Gutkovskis (3-głową), 2:0 Vladislavs Gutkovskis (7), 3:0 Vladislavs Gutkovskis (37+37-karny), 4:0 Vladislavs Gutkovskis (41), 4:1 Davo (45+1), 5:1 Bartosz Nowak (60), 6:1 Władysław Koczerhin (88), 7:1 Władysław Koczerhin (90+1)
Żółta kartka - Raków Częstochowa: Stratos Svarnas, Tomas Petrasek, Wiktor Długosz, Fabian Piasecki. Wisła Płock: Davo, Filip Lesniak, Damian Rasak
Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław)
Widzów: 5 367
Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Stratos Svarnas, Tomas Petrasek (33. Wiktor Długosz), Zoran Arsenic - Fran Tudor, Bartosz Nowak (64. Mateusz Wdowiak), Giannis Papanikolaou (77. Gustav Berggren), Władysław Koczerhin, Ivi Lopez (77. Ben Lederman), Patryk Kun - Vladislavs Gutkovskis (64. Fabian Piasecki)
Wisła Płock: Krzysztof Kamiński - Martin Sulek, Jakub Rzeźniczak, Steve Kapuadi, Anton Krywociuk (58. Dawid Kocyła) - Kristian Vallo (58. Aleksander Pawlak), Dominik Furman, Filip Lesniak, Rafał Wolski (58. Damian Rasak), Davo (68. Marko Kolar) - Damian Warchoł (46. Mateusz Lewandowski)

Wyniki meczów 16. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2022-11-04:
PGE FKS Stal Mielec - KGHM Zagłębie Lubin 3:0 (0:0)
Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 2:1 (0:0)

2022-11-05:
Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 1:4 (1:1)
Piast Gliwice - Warta Poznań 0:2 (0:1)
Cracovia Kraków - Jagiellonia Białystok 1:0 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki
2022-11-06:
Miedź Legnica - Śląsk Wrocław (12.30)
Widzew Łódź - Radomiak Radom (15.00)
Lech Poznań - Korona Kielce (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Miedź Legnica 14 1 3 10 14-27 6 -13

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze