Głosy na najlepszego piłkarza - spośród pięciu wytypowanych przez kapitułę (złożoną głównie z dziennikarzy) - oddawali zawodnicy, którzy grali w sezonie 2022/23 w PKO BP Ekstraklasie. Z zastrzeżeniem, że nie można było głosować na kolegę z drużyny.

Reklama

Jestem dumny, że chociaż lata lecą, to nadal jestem w formie. To dla mnie wielkie wyróżnienie. Rok temu też byłem nominowany, ale tym razem odbieram tę nagrodę, która jest docenieniem mojej ciężkiej pracy - przyznał podczas gali Grosicki.

88-krotny reprezentant Polski podziękował m.in. piłkarzom, którzy oddali na niego głosy. W minionym sezonie ligowym Grosicki zdobył 13 bramek i zanotował sześć asyst.

Natomiast zwycięzców w poszczególnych kategoriach (trener, bramkarz, obrońca, pomocnik, napastnik sezonu) wybrała wspomniana kapituła, w której skład weszło 35 przedstawicieli ogólnopolskich i lokalnych mediów, Ekstraklasy SA i PZPN.

Za najlepszego trenera sezonu uznano Marka Papszuna - odebrał trofeum z rąk selekcjonera reprezentacji Polski Fernando Santosa.

Papszun doprowadził Raków do pierwszego w historii mistrzostwa Polski, ale po sezonie - jak już wcześniej ogłosił - odchodzi z klubu (nie przedłużył wygasającego kontraktu).

Reklama

Czuję się dumny i zaszczycony, ale to nagroda również dla całego Rakowa, wspaniałych piłkarzy. Gratuluję wam, również całemu sztabowi, fantastycznym ludziom, którzy codziennie pomagali mi w mojej drodze - przyznał Papszun.

Szkoleniowiec podziękował też władzom i kibicom Rakowa, ale również rywalom, m.in. Legii Warszawa i Lechowi Poznań, dzięki którym - jak przyznał - Raków wszedł na wyższy poziom.

Bramkarzem sezonu, podobnie jak rok wcześniej, został Bośniak Vladan Kovacevic z Rakowa.

Ten sam piłkarz triumfował w kategorii Numer Sezonu Lotto - golkiper Rakowa nie puścił bramki przez 738 minut imponującej serii.

Obrońcą sezonu został jego klubowy kolega - Chorwat Fran Tudor, a pomocnikiem - Portugalczyk Josue z Legii, w którego imieniu nagrodę odebrał trener stołecznego zespołu Kosta Runjaic.

Napastnikiem sezonu, co również nie było zaskoczeniem, został król strzelców rozgrywek Hiszpan Marc Gual z Jagiellonii Białystok (16 goli), który od nowego sezonu będzie zdobywał bramki dla Legii.

Laureatem w kategorii Młodzieżowiec Sezonu PKO Banku Polskiego został obrońca Piasta Gliwice Ariel Mosór, syn Piotra, byłego piłkarza m.in. Legii Warszawa.

Tata jest dla mnie wielkim wsparciem. Myślę, że w tym sezonie nie opuścił żadnego meczu z moim udziałem - przyznał 20-letni obrońca Piasta.

Statuetkę za gola sezonu otrzymał - po raz drugi z rzędu - Fabian Piasecki. Tym razem już jako piłkarz Rakowa (rok wcześniej za bramkę w barwach Śląska Wrocław). 28-letniego napastnika uhonorowano w poniedziałek za trafienie tzw. nożycami we wrześniowym meczu z Radomiakiem (3:0).

Trofeum za najlepszy wynik w cyklicznym programie "Turbokozak", w którym piłkarze wykonują szereg konkurencji technicznych na punkty, otrzymał Patryk Dziczek z Piasta.

 Nagrody indywidualne za sezon 2022/23: Piłkarz Sezonu - Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) Trener Sezonu - Marek Papszun (Raków Częstochowa) Bramkarz Sezonu - Vladan Kovacevic (Raków Częstochowa) Obrońca Sezonu - Fran Tudor (Raków Częstochowa) Pomocnik Sezonu - Josue Pesqueira (Legia Warszawa) Napastnik Sezonu - Marc Gual (Jagiellonia Białystok) Młodzieżowiec Sezonu - Ariel Mosór (Piast Gliwice) Gol Sezonu - Fabian Piasecki (Raków Częstochowa) Numer Sezonu - Vladan Kovacevic (Raków Częstochowa) - 738 minut bez puszczonego gola Turbokozak Sezonu - Patryk Dziczek (Piast Gliwice)