Patrząc na statystyki trudno było oczekiwać sukcesu miejscowych. Od powrotu częstochowian do ekstraklasy w 2019 roku Pogoń wygrała z Rakowem zaledwie raz. W poprzednim sezonie przegrała wszystkie trzy mecze (dwa w lidze i jeden w Pucharze Polski), nie strzelając nawet gola.

Kovacevic ratował Raków

Już w 6. minucie Vahan Biczachczjan popędził prawym skrzydłem i z nie swojej pozycji (ostrego kąta) uderzył na bramkę gości. Vladan Kovacevic obronił strzał.

Jeszcze bliżej gola gospodarze byli w 15. minucie. Tym razem Kamil Grocicki zagrał do Rafała Kurzawy, a ten doskonale znalazł Alexa Gorgona, jednak strzał Austriaka z polskim pochodzeniem instynktownie sparował Kovacevic.

Serbski bramkarz Rakowa jeszcze więcej zasług ma przy obronie strzału Biczachczjana w 30. minucie. Ormianin powinien tym strzałem sfinalizować akcję golem.

Gol po kapitalnej akcji Rakowa

W 39. minucie goście mieli jedyną sytuację do objęcia prowadzenia, ale Marcin Cebula po błędzie Alexa Gorgona strzelił wprost w ręce Valentina Cojocaru. W ostatniej minucie pierwszej części dogodne sytuacja mieli jeszcze Linus Wahlqvist (strzelił w słupek) i Kurzawa, ale wynik nie uległ zmianie.

Po przerwie trener Dawid Szwarga dokonał dwóch zmian w ekipie Rakowa. Wprowadził na boisko m.in. Bartosza Nowaka. Były napastnik Górnika Zabrze szybko się za to odwdzięczył zdobywając bramkę na 0:1.

Pogoń do końca grała o 3 punkty

Przez kilkanaście minut po tym trafieniu gospodarze nie mogli odnaleźć rytmu gry. W końcu popisali się filmową akcją na prawej stronie boiska. Grosicki piętą zagrał do Biczachczjana, ten z klepki odegrał, a reprezentant podał na piąty metr w taki sposób, że Gorgon tylko przykładając nogę doprowadził do wyrównania.

Po zdobyciu wyrównania uwidoczniła się przewaga gospodarzy, ale świetne zawody rozgrywał Kovacevic, który albo przerywał akcje gospodarzy daleko przed własnym polem karnym, albo doskonale spisywał się na linii bramkowej i nie pozwolił Portowcom na odniesienie zwycięstwa.

Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Bartosz Nowak (54), 1:1 Alexander Gorgon (68)
Żółta kartka - Raków Częstochowa: Srdjan Plavsic, Gustav Berggren
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)
Widzów: 19 277
Pogoń Szczecin: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Koutris - Wahan Biczachczjan (78. Mariusz Fornalczyk), Fredrik Ulvestad (62. Joao Gamboa), Rafał Kurzawa, Alexander Gorgon, Kamil Grosicki - Efthymis Koulouris (86. Luka Zahovic)
Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Fran Tudor, Bogdan Racovitan, Milan Rundic (46. Adnan Kovacevic) - Jean Carlos Silva (46. Dawid Drachal), Srdjan Plavsic, Gustav Berggren, Władysław Koczerhin, John Yeboah (46. Bartosz Nowak) - Marcin Cebula (68. Ben Lederman), Fabian Piasecki (75. Ante Crnac)