To pierwsza zmiana w formacie fazy pucharowej Ligi Mistrzów od dwudziestu lat. W sezonie 2024/25 w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych w Europie zagra 36 drużyn, a nie 32, jak dotychczas.

W Lidze Mistrzów nie będzie podziału na grupy

Nie będzie podziału na grupy, tak jak obecnie. Drużyny będą ze sobą rywalizowały w ramach jednej ligi.

Reklama
Reklama

Każda z drużyn rozegra po jednym spotkaniu z wylosowanymi ośmioma rywalami. Cztery z tych spotkań rozegra przed własną publicznością, pozostałe na wyjazdach.

Kibice FC Porto przed rewanżowym meczem z Arsenalem Londyn / PAP/EPA / NEIL HALL

Pierwsza drużyna z drugą zmierzy się dopiero w finale

Osiem najwyżej sklasyfikowanych zespołów awansuje bezpośrednio do 1/8 finału, a te z miejsc 9-16 zmierzą się z rywalami z miejsc 17-24 w play-offach o promocję do fazy pucharowej. W barażach będzie obowiązywał systemem mecz i rewanż.

Trener Atletico Madryt Diego Pablo 'Cholo' Simeone / PAP/EPA / Chema Moya

Zwycięzcy baraży w 1/8 finału trafią na rywala z czołowej ósemki tabeli ligowej, ale inaczej niż w obecnym sezonie rozstawienia będą obowiązywać też w losowaniach ćwierć- i półfinałów.

To oznacza, że drużyna, która zajmie pierwsze miejsce, dopiero w finale będzie mogła trafić na ekipę sklasyfikowaną na drugiej pozycji, a w półfinale na te z lokat 3-4.

Losowaniem zajmie się komputer

To nie koniec zmian, które nastąpią w Lidze Mistrzów od nowego sezonu. UEFA wprowadza też nowy system losowania.

Tradycyjne losowanie kulek częściowo zastąpi komputer. Decyzja ta została podjęta po symulacji ręcznego losowania w nowym formacie, które wymagało użycia aż 900 kulek, co sprawiało, że cały proces trwał zbyt długo.

Piłkarz Napoli Giovanni Di Lorenzo / PAP/EPA / CESARE ABBATE