CAS opublikował wyrok w tej sprawie dwa tygodnie po rozprawie apelacyjnej, która odbyła się w Lozannie. Ujawnienie orzeczenia było konieczne przed 1 stycznia 2020, gdy otworzy się nowe okno transferowe w europejskim futbolu. CAS zmniejszyła także o połowę karę finansową nałożoną na klub przez FIFA. Teraz zespół Premier League będzie musiał zapłacić tylko 300 tysięcy franków szwajcarskich.

Reklama

Kara nałożona przez FIFA została skrócona, od 1 stycznia Chelsea może rejestrować i prowadzić transfery. CAS uznał, że klub "w znacznie mniejszej liczbie przypadków niż twierdziła FIFA" naruszył zasady transferowe. Skala zjawiska nie była tak poważna, aby zespół ukarać tak długim zakazem.

Sprawa ciągnęła się od lutego 2019, gdy Chelsea została ukarana przez FIFA zakazem transferów oraz grzywną w wysokości 600 tys. franków szwajcarskich. Powodem - jak stwierdziła FIFA - było naruszenia w ponad 100 przypadkach przepisów dotyczących międzynarodowego transferu i rejestracji piłkarzy poniżej 18. roku życia. Dodatkowo Angielska Federacja Piłkarska (FA) została ukarana grzywną 510 tys. franków i wyznaczono zawity termin sześciu miesięcy na wyjaśnienie transferów zagranicznych i pierwszej rejestracji młodych piłkarzy.

Reklama

Na początku maja komisja odwoławcza FIFA w większości odrzuciła odwołanie Chelsea dotyczące zakazu transferów. Sytuacja nie uległa zmianie, londyński klub nadal nie mógł pozyskiwać zawodników w dwóch okienkach transferowych do końca stycznia 2020 roku.

Reklama

Zakaz nie dotyczył jedynie drużyn kobiecych i futsalowych, nie obowiązywał także w przypadku piłkarzy odchodzących. Komisja zdecydowała także, że klub może nadal pozyskiwać graczy w wieku poniżej 16 lat. Uznano bowiem, że nałożenie zakazu rejestracji każdego nieletniego piłkarza nie byłoby adekwatne do popełnionego przewinienia.

W czerwcu 2019 angielski klub potwierdził, że złożył do CAS apelację. Sprawa była rozpatrywana przez prawie sześć miesięcy, w jej trakcie panel dyscyplinarny CAS nie ujawniał żadnych szczegółów. Postępowanie zostało zakończone pod koniec listopada, w piątek CAS przedstawił uzasadnienie orzeczenia.