Gliwiczanie walczyli o pierwszą wygraną w sezonie. Rywalem był wicemistrz Polski, uskrzydlony awansem do fazy grupowej Ligi Europy. W niedzielę poznaniacy pokazali moc także w ekstraklasie.

Świetnie zaczęli spotkanie, bo już w 6. minucie objęli prowadzenie. Po rzucie rożnym w polu karnym refleksem popisał się Jakub Moder i z bliska pokonał zasłoniętego bramkarza Piasta. 10 minut później powinno być 0:2, tyle że Michał Skóraś przegrał pojedynek sam na sam z Frantiskiem Plachem. Reagujący na wydarzenia boiskowe trener Fornalik zobaczył żółtą kartkę, co zdarza mu się rzadko.

Jego podopieczni w miarę upływu czasu tworzyli podbramkowe sytuacje, których jednak nie potrafili wykorzystać. Poznański bramkarz musiał interweniować po strzałach Kristophera Vidy i Arkadiusza Pyrki, a większość prób gliwiczan była niecelna.

Groźniejsze były akcje przyjezdnych. Plach obronił jeszcze strzał dryblującego Mikaela Ishaka, a tuż przed przerwą został przelobowany przez Dani Ramireza, kończącego technicznym zagraniem kontratak Lecha.

Po przerwie na boisku pojawił się wracający po kontuzji hiszpański pomocnik gospodarzy Gerard Badia. Piast próbował odrobić stratę, rywale ani myśleli bronić korzystnego wyniku, co musiało się podobać licznej grupie ich kibiców na trybunach. A jeszcze bardziej sympatyków Lecha ucieszyła trzecia bramka dla ich drużyny. Moder przejął piłkę na połowie przeciwnika podał do wprowadzonego chwilę wcześniej Filipa Marchwińskiego, który z bliska umieścił piłkę w siatce.

Lech nacierał dalej i kwadrans przed końcem podwyższył prowadzenie. Rzut karny wykorzystał rezerwowy Nika Kaczarawa. Później z dystansu spróbował jeszcze szczęścia Karlo Muhar, po jego uderzeniu bramkarz Piasta sparował piłkę na poprzeczkę.

W końcówce gospodarze stracili zawodnika – z urazem i łzami w oczach zszedł Badia – i zdobyli honorowego gola, po trafieniu Michała Żyro z karnego.

Piast nadal zamyka tabelę bez zwycięstwa.

Piast Gliwice - Lech Poznań 1:4 (0:2)
Bramki: 0:1 Jakub Moder (6), 0:2 Dani Ramirez (43), 0:3 Filip Marchwiński (61), 0:4 Nika Kaczarawa (74-karny), 1:4 Michał Żyro (88-karny)
Żółta kartka - Piast Gliwice: Kristopher Vida, Michał Żyro. Lech Poznań: Alan Czerwiński, Wasyl Krawec
Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)
Widzów: 3 215
Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Piotr Malarczyk, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov - Arkadiusz Pyrka (80. Tomasz Mokwa), Patryk Sokołowski (73. Javier Ajenjo Hyjek), Patryk Lipski (70. Tiago Alves), Sebastian Milewski, Kristopher Vida (46. Gerard Badia) - Michał Żyro
Lech Poznań: Filip Bednarek - Alan Czerwiński, Lubomir Satka, Thomas Rogne, Wasyl Krawec (75. Mohammad Awwad) - Michał Skóraś, Pedro Tiba, Dani Ramirez (59. Filip Marchwiński), Jakub Moder (66. Karlo Muhar), Jakub Kamiński (59. Tymoteusz Puchacz) - Mikael Ishak (66. Nika Kaczarawa)

Wyniki meczów 6. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2020-10-02:
Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków 3:1 (2:0)
Raków Częstochowa - Wisła Płock 3:0 (1:0)
2020-10-03:
KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 2:0 (2:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - PGE FKS Stal Mielec 1:0 (1:0)
2020-10-04:
Pozostałe mecze kolejki
2020-10-28:
Wisła Kraków - Lechia Gdańsk (18.00)
2020-10-30:
Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok (20.30)
2020-11-03:
Warta Poznań - Legia Warszawa (15.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Piast Gliwice 6 0 1 5 3-11 1 -8
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze