Faworytem wydaje się być Haaland, który z Manchesterem City triumfował w Lidze Mistrzów oraz zdobył mistrzostwo Anglii.

Bonmati faworytką wśród kobiet

Wśród kobiet największe szanse ma Bonmati. Z reprezentacją Hiszpanii zdobyła mistrzostwo świata, a z Barceloną zwyciężyła w Lidze Mistrzów.

Reklama

Nagroda jest przyznawana od 1991 roku. W 2020 i 2021 otrzymywał ją Robert Lewandowski.

Reklama

W latach 2010-2015 "France Football" i FIFA wyróżniały wspólnie jednego zawodnika "Złotą Piłką FIFA", ale od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.

Wyniki poznamy 15 stycznia

Już wcześniej FIFA ogłosiła trójki najlepszych trenerów. W męskim futbolu szanse na nagrodę mają Hiszpan Josep Guardiola z Manchesteru City oraz Włosi Simone Inzaghi z Interu Mediolan i Luciano Spalletti, który najpierw wywalczył z Napoli mistrzostwo kraju, a potem objął reprezentację Włoch.

Natomiast w finale wśród szkoleniowców kobiecego futbolu są: Hiszpan Jonatan Giraldez z Barcelony, Angielka Emma Hayes z Chelsea i holenderska selekcjonerka reprezentacji Anglii Sarina Wiegman.

Zwycięzcy głównych kategorii są wybierani przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą obecni selekcjonerzy wszystkich drużyn narodowych, kapitanowie tych reprezentacji, po jednym dziennikarzu z każdego terytorium reprezentowanego przez drużynę narodową oraz kibice z całego świata zarejestrowani na fifa.com.

Triumfatorzy w różnych kategoriach zostaną ogłoszeni podczas gali 15 stycznia w Londynie.