Dziennik.pl logo

Lewandowski jednym z najbardziej przeciążonych piłkarzy, który zagra na mundialu

15 listopada 2022, 20:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Robert Lewandowski
<p>Robert Lewandowski</p>/PAP
Reprezentanci Portugalii i Brazylii to najbardziej przeciążeni zawodnicy przed mistrzostwami świata w Katarze, a w czołówce najbardziej zapracowanych jest Robert Lewandowski - wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Piłkarzy Zawodowych (FIFPro).

W raporcie zebrano dane dotyczące czasu gry poszczególnych zawodników w okresie od 12 lipca 2021 do 24 października 2022 roku. Najwięcej minut na boisku w meczach klubowych i reprezentacyjnych spędzili Portugalczycy - 135 237. Kolejne miejsca zajęli Brazylijczycy (135 078), rywale grupowi Polaków - Meksykanie (132 317), następnie Francuzi (127 823), Koreańczycy (127 240), Anglicy (127 129) i Chorwaci (124 263).

Biało-czerwoni na tej liście zajmują 22. miejsce (100 611 minut). Zamykają ją Saudyjczycy (77 934) oraz Katarczycy (67 583).

Od początku sezonu 2021/22 każdy zawodnik reprezentacji Portugalii "rozegrał średnio 5200 minut, co odpowiada 58 meczom w 90-minutowym wymiarze" - zwracają uwagę autorzy raportu, podkreślając "skrajne przeciążenie, jakiemu poddani są niektórzy piłkarze, zwłaszcza ci występujący w klubach w Europie, Ameryce Północnej lub Południowej".

- skomentował zastępca sekretarza generalnego FIFPro Simon Colosimo.

Raport zawiera także klasyfikację 20 najbardziej przeciążonych piłkarzy (nie licząc bramkarzy) we wspomnianym okresie. Otwiera ją obrońca Liverpoolu Holender Virgil van Dijk (78 meczów, 7597 minut), a za nim plasują się Portugalczyk Joao Cancelo z Manchesteru City (78 meczów, 7347 minut) oraz grający w Liverpoolu i w Bayernie Monachium Senegalczyk Sadio Mane (87 meczów, 7266 minut), powołany na mundial mimo kontuzji kości strzałkowej.

Robert Lewandowski (Bayern Monachium/Barcelona) zajmuje w tym zestawieniu 16. miejsce, mając na koncie 6627 minut (73 mecze).

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Michał Ignasiewicz
oprac. Michał Ignasiewicz

Michał Ignasiewicz, dziennikarz, redaktor Dziennik.pl. Warszawiak, po dwóch szkołach Mistrzostwa Sportowego. Siatkarzem nie został, bo zabrakło mu wzrostu, w piłce nożnej nie zrobił kariery, bo byli lepsi. Ale do trzech razy sztuka, więc spełnia się w roli dziennikarza sportowego. Zaczynał gdy miał 20 lat w Super Expressie. Później był m.in. Przegląd Sportowy, Dziennik, Futbol News. Fan futbolu nie tylko tego na poziomie Ligi Mistrzów. Po pracy sam zasiada na ławce trenerskiej i prowadzi swoją piłkarską drużynę. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza i Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraGKS Katowice odrobił straty i awansował do 3. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj