Gospodarze mają prawo wystawić w turnieju głównym po trzy pary. Pozostałe będą musiały przebijać się przez kwalifikacje. "Polskie pary w ostatnim roku uczyniły ogromny postęp - powiedział PAP sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej Bogusław Adamski. - Jeszcze nia tak dawno marzyliśmy o awansie do turnieju głównego, następnie o pierwszym zwycięstwie. Przed rokiem polski duet był już w półfinale World Touru".

Bogusław Adamski jest przekonany, że przy tym postępie w igrzyskach olimpijskich w Londynie zagrają co najmniej dwie polskie pary - jedna kobieca i męska. Mistrzynie Polski Katarzyna Urban i Joanna Wiatr przed rokiem w turnieju World Touru w Mysłowicach odniosły dwa zwycięstwa. "Nie pozostaje nam nic innego jak w Starych Jabłonkach wygrać trzykrotnie - powiedziała Katarzyna Urban. - Nie znam innego turnieju, w którym byłaby tak wspaniała atmosfera. Gra w Starych Jabłonkach sprawia ogromną satysfakcję i radość".

W podobnym tonie o grze w Mazury Open wypowiada się Brazylijczyk Emanuel Rego, który z Ricardo wygrał czterokrotnie ten turniej. Nie ukrywa, że gdy po raz pierwszy przyjechał w 2004 roku do Starych Jabłonkach, to miał sporo obaw. Lasy nad jeziorem Szeląg Mały raczej wzbudzały u Brazylijczyka strach niż zachwyt przyrodą. Od następnego sezonu zaczął do swego kalendarza wpisywać zawody "drukowanymi literami" i nie wyobraża sobie swojej nieobecności.

"Emanuel Rego ze swoim partnerem są ulubieńcami puibliczności, ale potrzebny jest polski sukces - powiedział promotor turnieju Andrzej Dowgiałło. - Bez zwycięstw naszych reprezentantów turniej może stać się inny. Ostatnie sukcesy podopiecznych trenera Sławomira Roberyta napawają optymizmem".

World Tour w Starych Jabłonkach jest doskonale znany w świecie. Gospodarze turnieju razem z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej rozpoczęli starania o organizację mistrzostw świata w siatkówce plażowej w 2013 roku. Można przypuszczać, że mają spore szanse.

Pula nagród w Swatch FIVB World Tour 2009 Mazury Open wynosi 380 tysięcy dolarów, po 190 tysięcy w turnieju kobiet i mężczyzn. Finał kobiet zaplanowano 8 sierpnia, a mężczyzn dzień później.