Złota medalistka olimpijska w biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym Szwedka Charlotte Kalla będzie "straszyć" norweskich kibiców podczas mistrzostw świata rzeźbą ustawioną w centrum Oslo. Rzeźba przedstawia narciarkę w naturalnej wielkości podczas finiszu.

Reklama

Wykorzystując plany organizatorów MŚ w Oslo, dotyczące wydarzeń kulturalnych, wystaw i koncertów, udało się menedżerowi zawodniczki Keithowi Karlssonowi uzyskać zgodę na ustawienie drewnianej rzeźby biegaczki w centrum Oslo.

"Ta rzeźba ma służyć nie tylko jako reklama Charlotty, lecz również podenerwować i postraszyć norweskich kibiców, którzy jako zwyciężczynię wszystkich konkurencji widzą tylko i wyłącznie Marit Bjoergen. Teraz przez dwa tygodnie w drodze na Holmenkollen będą zmuszeni oglądać Charlotte, a Marit podobnego pomnika w Norwegii jeszcze nie ma" - powiedział Karlsson dziennikowi "Aftonbladet". Po zakończeniu mistrzostw rzeźba zostanie sprzedana na aukcji, a dochód przekazany na cele charytatywne.

Kalla po zdobyciu złotego medalu w Vancouver stała się w Szwecji ikoną sportu. W lipcu ubiegłego roku władze rodzinnego miasteczka Taerendoe ufundowały jej pomnik z brązu. Jego autorem, podobnie jak wersji drewnianej na MŚ, jest znany szwedzki rzeźbiarz Gunnar Hansson.