Sprint techniką dowolną w Dobbiaco nie należy do ulubionych konkurencji Kowalczyk. W poprzednim sezonie odpadła w nim już w ćwierćfinale i sklasyfikowano ją na 22. miejscu. Polka nie ukrywała, że obawia się środowych zmagań.

Eliminacje jednoznacznie nie pokazały, na co ją stać. Zajęła w nich jedenaste miejsce, a od najszybszej Bjoergen była wolniejsza o 4,9 s. Po ćwierćfinale polscy kibice mogli nieco odetchnąć. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego w swojej serii była druga, nieznacznie ustępując jedynie utytułowanej Norweżce.

W półfinale ponownie ramię w ramię rywalizowały dwie najlepsze zawodniczki tego sezonu. Tym razem to Kowalczyk była najszybsza, a Bjoergen druga. Finał zapowiadał się więc pasjonująco.

Decydujący bieg ostro rozpoczęła inna Norweżka - Marthe Kristoffersen, ale szybko osłabła. Bjoergen objęła prowadzenie na ostatnim podbiegu. Chwilę później Kowalczyk potknęła się, co wykorzystała Randall. Do mety nic już się nie zmieniło.

To już trzecie z rzędu zwycięstwo Bjoergen w tej edycji Tour de Ski. Wcześniejsze trzy etapy wygrała Kowalczyk.

W klasyfikacji generalnej Tour de Ski Polka utrzymała prowadzenie, ale jej przewaga nad Bjoergen stopniała do 4,8 s. Trzecia - kolejna Norweżka - Therese Johaug traci do Polki już 2.26,9, a czwarta Randall - 3.44,2.

W Pucharze Świata narciarka z Kasiny Wielkiej jest druga. Zdobywczyni Kryształowej Kuli w trzech ostatnich sezonach do Bjoergen traci 185 punktów. Do zdobycia w całym Tour de Ski pozostaje ich jeszcze 550; po 50 za zwycięstwo w każdym z pozostałych etapów i premia 400 pkt za końcowy triumf.

W czwartek w Dobbiaco narciarki będą rywalizowały na trasie najdłuższego etapu TdS - 15 km techniką dowolną na dochodzenie. Piątek będzie dniem odpoczynku. Sobota i niedziela to zmagania w Val di Fiemme. Najpierw bieg na 10 km techniką klasyczną ze startu wspólnego, a potem morderczy podbieg pod Alpe Cermis - 9 km techniką dowolną.

Wyniki szóstego etapu Tour de Ski (sprint techniką klasyczną):

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 3.17,5
2. Kikkan Randall (USA) strata 0,5
3. Justyna Kowalczyk (Polska) 2,2
4. Denise Herrmann (Niemcy) 4,7
5. Vesna Fabjan (SłoweniA) 6,1
6. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 8,8

Klasyfikacja TdS po uwzględnieniu bonifikat czasowych (po 6 z 9 etapów):

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 1:13.38,9
2. Marit Bjoergen (Norwegia) 4,8
3. Therese Johaug (Norwegia) 2.26,9
4. Kikkan Randall (USA) 3.44,2
5. Charlotte Kalla (Szwecja) 4.12,1
6. Krista Lahteenmaki (Finlandia) 4.13,8