Dzień wcześniej zażywanie tej substancji potwierdziła także ich rodaczka, rosyjska tenisistka Maria Szarapowa. Jedna z najlepszych zawodniczek na świecie miała pozytywny wynik testu antydopingowego przeprowadzonego podczas styczniowego Australian Open.

Reklama

Specyfik meldonium dopiero od nowego roku traktowany jest jako doping.

Kuliżnikow jest jednym z najlepszych łyżwiarzy szybkich w ostatnich latach. Był już raz, w wieku juniorskim, zawieszony za stosowaniu niedozwolonych środków. Dlatego też nie wystąpił w igrzyskach olimpijskich w Soczi. Do sportu wrócił w marcu 2014 roku i osiem miesięcy później zadebiutował w zawodach Pucharu świata.

Jest pięciokrotnym mistrzem świata - dwukrotnie w wieloboju sprinterskim, na 500 i 1000 m. Do niego należy rekord świata na 500 m. Jest pierwszym zawodnikiem w historii, który przejechał ten dystans poniżej 34 sekund - 33,98.

Jelistratow startuje w short tracku - jest mistrzem olimpijskim z Soczi w sztafecie 5000 m, mistrzem świata na 1500 m, 18-krotnym medalistą mistrzostw Europy.

Przewodniczący polskiej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie prof. Jerzy Smorawiński poinformował PAP, że meldonium to środek, który poprawia ukrwienie mięśnia serca, ale też nie ma jednoznacznej wykładni, jak bardzo pomaga sportowcom.

Reklama

Na pewno w jakiś sposób pomaga. To specyfik z grupy leków kardiologicznych stosowanych w lecznictwie, ale nie na całym świecie. Nie dopuszczony jest do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych. Meldonium pomaga w niedokrwieniu mięśnia serca, poprawia jego ukrwienie i prawdopodobnie jego siłę pracy. Nie do końca wyjaśnione jest działanie stymulujące metabolizm, ale najprawdopodobniej jest to związane z poprawą układu krążenia - powiedział Smorawiński.