Piękna Maria okazała się oszustką. Szarapowa zawieszona za doping. ZDJĘCIA
1 Słynna Rosjanka urodziła się w Niaganiu 19 kwietnia 1987 roku, ale już w 1994 roku przeniosła się z ojcem na Florydę, gdzie tenisowe szlify zdobywała w słynnej akademii Nicka Bollettieriego.
PAP/EPA / LUKAS COCH
2 Już wtedy eksperci zwrócili na nią uwagę, ale cały świat usłyszał o młodej tenistce w 2004 roku, gdy w wieku 17 lat w efektownym stylu wygrała Wimbledon. W kolejnych latach – zawsze w parzystych – jeszcze czterokrotnie triumfowała w turniejach wielkoszlemowych. W 2006 roku po sukcesie w Londynie zwyciężyła w US Open, a dwa lata później w Australian Open. Najdłużej przyszło jej czekać na sukces we French Open.
PAP/EPA / LUKAS COCH
3 Przed laty samokrytycznie przyznała, że na kortach ziemnych porusza się jak krowa na lodzie. To jednak właśnie w Paryżu, gdzie gra się na "mączce", była najlepsza dwukrotnie – w 2012 i 2014 roku. Przed nią każdą z imprez tej rangi co najmniej raz wygrało tylko dziewięć tenisistek, a pięć w liczonej od 1968 roku Open Erze.
PAP/EPA / MIKE NELSON
4 Przed laty samokrytycznie przyznała, że na kortach ziemnych porusza się jak krowa na lodzie. To jednak właśnie w Paryżu, gdzie gra się na "mączce", była najlepsza dwukrotnie – w 2012 i 2014 roku. Przed nią każdą z imprez tej rangi co najmniej raz wygrało tylko dziewięć tenisistek, a pięć w liczonej od 1968 roku Open Erze.
PAP/EPA / LYNN BO BO
5 Osoby opisujące występy na korcie mierzącej 1,88 m szczupłej zawodniczki wspominają zazwyczaj o dwóch charakterystycznych dla niej elementach: tendencji do meczów-dreszczowców i głośnym postękiwaniu. Szarapowa wielokrotnie wychodziła z dużych opresji i rozstrzygała na swoją korzyść spotkania, wydawałoby się, już przegrane. Nie raz wytrącała rywalki z równowagi odgłosami wydawanymi podczas gry. Podczas Wimbledonu w 2005 roku zmierzono, iż osiągnęły one w pewnym momencie rekordowe 101 decybeli.
PAP/EPA / LUKAS COCH
6 Szarapowa dwukrotnie wystąpiła w Polsce. W zeszłym roku pokonała w Krakowie w Pucharze Federacji obie siostry Radwańskie, a Rosja ostatecznie wygrała z Polską 4:0. Sześć lat wcześniej – dzięki otrzymanej od organizatorów "dzikiej karcie" – brała udział w turnieju WTA w Warszawie. Dotarła wówczas do ćwierćfinału. Rosjanka wielokrotnie udowodniła, że potrafi zadbać o karierę również poza kortem. Ma na koncie m.in. kolekcje ubrań, a dużym powodzeniem cieszy się jej firma produkująca cukierki "Sugarpova". Zawodniczka, która w przeszłości łącznie przez 21 tygodni była liderką światowego rankingu, udziela się również charytatywnie.
PAP/EPA / FILIP SINGER
7 Być może największym problemem w jej karierze były kontuzje. Najbardziej dał się jej we znaki uraz barku, z powodu którego straciła m.in. kilka miesięcy w 2009 i 2013 roku. W trwającym sezonie zagrała tylko w Australian Open, gdzie przeprowadzono feralne dla niej badanie antydopingowe. Przegrany ćwierćfinał z Williams był jej ostatnim dotychczas oficjalnym występem.
PAP/EPA / IAN LANGSDON