Stoch, który w poprzednim sezonie wywalczył dwa medale olimpijskie i triumfował w Pucharze Świata, poprzednio wyróżniony został w 2014 roku. W latach 2001 i 2003 nagroda w skokach trafiła do Adama Małysza.

Reklama

Mam w kolekcji wiele nagród za osiągnięte wyniki. Tę cenię sobie wysoko, bo stanowi uznanie dla moich sukcesów ze strony dziennikarzy towarzyszących nam w zawodach i przekazujących relacje z nich powiedział Stoch podczas uroczystości w austriackim Seefeld.

Miano "Króla" w biathlonie przypadło Francuzowi Martinowi Fourcade. W konkurencjach biegowych uhonorowani zostali Norweżka Marit Bjoergen oraz Szwajcar Dario Cologna. Specjalne nagrody za długoletnią wspaniałą karierę otrzymali Bjoergen oraz jej rodak biathlonista Ole Einar Bjoerndalen, którzy po ostatnim sezonie rozstali się ze sportem.

Choć rzadko miałam okazję, to lubiłam startować w Polsce. Na zawsze zapamiętam ogromny bukiet czerwonych róż, które otrzymałam na zawodach na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. To połączenie śnieżnej bieli i czerwieni kwiatów było czymś niesamowitym - powiedziała Bjoergen.

W Seefeld, mieście przyszłorocznych mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych, wiedzą z dziedziny narciarstwa klasycznego i biathlonu podzieliło się 86 dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych z Austrii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, USA i Włoch.

Gośćmi Forum Nordicum byli także prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Gian Franco Kasper, sekretarz generalna FIS Sarah Lewis, dyrektorzy konkurencji: skoków, biegów oraz kombinacji norweskiej, a także przedstawiciele Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU).

Kolejną edycję Forum Nordicum gościć będzie w 2019 włoska Anterselva.

Reklama

Forum Nordicum powołali do życia w 1980 roku Austriak Willi Ahstl oraz Niemcy Werner Kirchhofer i Bruno Morawetz. W 2015 roku międzynarodowe grono przedstawicieli mediów, z inicjatywy Klubu Dziennikarzy Sportowych, jako pierwsza polska miejscowość w historii tej organizacji gościła Szklarska Poręba.