„Bardzo się cieszymy, że Tomek zostaje z kadrą. Liczymy, że za rok wspólnie będziemy świętować powrót do Dywizji 1A. Względy finansowe wymusiły konieczność ograniczenia liczebności sztabu szkoleniowego. Daliśmy pełną swobodę decyzji w kwestiach doboru współpracowników trenerowi Valtonenowi. Będą mu w dalszym ciągu pomagali Risto Dufva i odpowiedzialny za szkolenie bramkarzy Tommi Satosaari” – dodał dyrektor.

Reklama

Obaj Finowie na co dzień będą pracowali równolegle w katowickim GKS. W nowym sztabie kadry seniorów nie będzie - z przyczyn finansowych - Jacka Szopińskiego i Marka Ziętary.

„Serdecznie im dziękujemy za wkład pracy i zaangażowanie. Zależy nam na współpracy selekcjonera z polskimi trenerami i - jeśli pozyskamy dodatkowe środki – będzie ona na pewno kontynuowana” – wyjaśnił Tomasz Demkowicz.

W minionym sezonie urodzony w Polsce Valtonen prowadził kadrę biało-czerwonych i ekstraligowe TatrySkiPodhale Nowy Targ. Teraz przeniósł się do mistrza drugiej ligi niemieckiej Ravensburg Towerstars.

Jak wyjaśnił PAP zadecydowały względy rodzinne (międzynarodowa szkoła dla dzieci) i chęć podjęcia nowego wyzwania.

Reklama

Dodał, że nie będzie problemu z łączeniem obowiązków klubowych i reprezentacyjnych.

Reklama

„Klub się zgodził, mam to zagwarantowane w podpisanej umowie” – wyjaśnił.

Fin przejął kadrę rok temu po zwolnieniu przez związek Kanadyjczyka Teda Nolana, pod którego kierunkiem Polacy spadli do Dywizji 1B mistrzostw świata, czyli na trzeci poziom rozgrywkowy.

Na przełomie kwietnia i maja biało-czerwoni byli blisko powrotu do wyższej dywizji, zajęli w mistrzostwach drugie miejsce za Rumunią, która miała tyle samo punktów, ale wygrała bezpośredni mecz.

Kolejne mistrzostwa tej dywizji zostaną rozegrane w Polsce.